Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Bollaşan Kazaklar Eski Haline Nasıl Getirilir?


Yüksek sıcaklıkta çamaşır yıkandığında çektiği hepimizin bildiği bir yöntemdir. Dolayısı ile bollaşan kazakların da sıcak suda yıkanması ile çekmesi ve eski haline gelmesi mümkündür.

Ancak bu işlemi yaparken kullanılan suyun sıcaklığına çok dikkat edilmelidir. Yüksek sıcaklıklar kullanılması durumunda kazaklarınızı giyilemez duruma gelebilir. Buradaki doğru işlem sünmüş ve bollaşmış kazakların 60 derecede yıkanması yönünde olacaktır. Bu şekilde kazaklarını doğru ölçüde çekecek ve eski haline dönecektir.Elde Dikerek Daraltma: El dikişi yöntemi ile sünen ve genişleyen kazakları daraltmanız mümkündür. Bu yöntem için önce uygun bir kazağa ihtiyacınız var. Bunu yaparken kazakları kontrast yapmanız yani ters çevirmeniz gerekir. Bollaşan kazağın dikiş yerlerinden ne kadar daraltacağınızı belirleyin. Sonra el dikişi ile daraltma işlemi yapabilirsiniz.

Sirkeli Suda Bekleterek Daraltma: Sünmüş kazakları eski haline getirmenin bir başka yöntemi de sirke suda bekletme yöntemidir. Öncelikle kazağınızı normal ayarlarda yıkamanız ve ardından bir süre ılık suda bekletmeniz gerekir. Daha sonra kazağı sarkıtmadan kuruması için sermek yeterlidir.

Bebe Lastiğiyle Daraltma: Sünerek uzayan ve bollaşan kazağın etek ucuna bir tığ yardımıyla geçirilen bebe lastiği kazağın daha fazla sünmesini engellemek için kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemle kazağınızın toparlanmasına yardımcı olabilir ve sarkmasını engelleyebilirsiniz.🔴 Yün Kazakların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Yün kazakları temizleme işlemi dikkat ister. Bu narin kıyafetleri yıkarken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Diğer tür giysilere göre daha az yıkanması gerekir. Yıkamada kullanılan su ve suyun sıcaklığı çok önemlidir. Kullanılan su sertse kazağınızın yıpranması kaçınılmazdır.

Su sıcaklığı da bu aşamada etkilidir. Elde yıkama, diğer giysilere göre daha ince olan yün kazakların zarar görmesini önlemenin en önemli yollarından biridir. Sıcak veya ılık su yerine soğuk su kullanın.

Elde yıkamak için uygun deterjan kullanın. Alternatif olarak saç şampuanı da kullanabilirsiniz. Genellikle giysilerimizi yıkadıktan sonra sıkıyoruz.

Ancak kazak tasarımı bu sürecin gerçekleşmesine izin vermiyor. Yıkadıktan sonra narin kazakları sıktığımızda elastik ve gevşek hale gelirler. Bu sonucu önlemek için kazağı bir havlunun üzerine koyun, kurulayın ve orijinal şeklinde olduğundan emin olun.

Yıkadıktan sonra da asarak kurutmayın. Kurutma makinesi ile kurutmak da doğru bir yol değildir. Çünkü kurutma makinesi kıyafetin yumuşak dokusunu kaybetmesine neden olabilir.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section