Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Finans dünyasında manipülasyon ve spekülasyon

Manipülasyon nedir, nasıl yapılır?

Bu, borsa ve diğer finansal piyasaların manipülasyonudur. Arz ve talebi etkilemek veya kontrol etmek için işlem temelli veya bilgiye dayalı, kasıtlı olarak asılsız haber veya söylenti yaymak, yanlış veya yanıltıcı bilgi vermek, yanlış satın alma/satış işlemleri yapmak. yatırımcıların finansal piyasadaki kararlarını etkilemek için varlıklar veya menkul kıymetler. Bu, piyasada yapay fiyat hareketleri oluşturarak reel varlık fiyatlarının ortaya çıkmasının engellenmesi veya yatırımcıların menkul kıymet alıp satmaya teşvik edilmesi olarak tanımlanabilir.


Örneğin, hisselerin sahibi olan şirket hakkında yanlış veya yanıltıcı bilgi yaymak ve bir hissenin değerini değiştirerek artırmak veya azaltmak için kullanılan bir ürüne duyulan ihtiyaç hakkında yanlış veya yanıltıcı varsayımlarda bulunmak bir satış pazarının arz veya talebi yönlendirilir, kontrol edilir. Hemen hemen her ülkede finans piyasalarını aldatmak suçtur. SPK yasasına göre suçu işleyenler 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor. İşleme dayalı manipülasyon, SPK Kanunu'nda 'sermaye piyasası araçlarının alım satımı, emir verme, emir iptal etme, emir değiştirme veya hesap taşıma' olarak tanımlanmıştır. Bir ticaret sırasında siparişleri değiştirmek veya bir siparişi iptal etmek gibi piyasada fiyat belirleme sürecini etkileme girişimleri, işlemsel manipülasyona tabidir.


Spekülasyon nedir?

Spekülasyon kelimesi, yeterli bilgi ve veriye sahip olmadan bir soruyu yanıtlamaya çalışmak anlamına gelir. İşletmedeki bir emtia veya varlığın fiyatındaki daha fazla hareketten yararlanmak için riskli girişimler veya yatırımlara spekülasyon denir. Spekülasyon yasal olsa da, riskli bir kâr yöntemidir. Spekülatif yatırım, gelecekte kar elde etmesi beklenen bir yatırım anlamına gelir. Borsa spekülasyonu, şirketin mali yapısına veya hisse fiyatlarındaki büyüme potansiyeline bakmak yerine, yüksek riskli finansal işlemler yaparak kar elde etmek olarak tanımlanabilir.

Ünlü İngiliz ekonomist J. М. The General Theory of Employment, Faiz ve Para adlı kitabında Keynes, finansal piyasalardaki yatırımcıların temel analiz ve spekülasyonlara dayalı yatırımlar yaptığını savunuyor. Keynes, hisse senedi piyasası spekülasyonunu "piyasa psikolojisini tahmin etmek" olarak tanımlar.

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section