Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

İkinci el otomobil alırken nelere dikkat edilmeli?


İkinci el araç piyasası en durgun dönemlerinde bile oldukça hareketlidir. Her zaman mutlaka birileri araç alır birileri satar. Bu yazımızda ikinci el otomobil almayı düşünenler için nelere dikkat etmeleri gerektiği konusunda bir takım ipuçları vermeye çalışacağız.

Araçta yağ kaçakları var mı?

Bunun için en kolay yöntem aracı bir liftle kaldırarak altına bakmaktır. Motorda, şanzımanda, diferansiyelde, aks körüklerinde yağ kaçakları veya terlemeler var mı iyi bir şekilde kontrol edilmelidir. Motorun altında ya da diğer mekanik parçaların altında eğer bir yağ kaçağı varsa bu size uzun vadede ciddi sıkıntıya sokabilir. Bu sızıntılar genelde conta ya da keçe gibi basit şeylerden oluşmuş sızıntılar olsa bile eğer uzun süredir yağ kaçağı söz konusu ise bunlar hem motorun içinde hem de aktarma organlarında ciddi mekanik hasarlar oluşturmuş olabilir.

Alacağınız araç, sahibi tarafından özenle temizlenmiş ve yağdan arındırılmış olabilir. Ekspertize gittiğinizde motor gücü ölçülürken araç zorlanmaya tabi tutulur. Bu zorlanmada eğer aracın sıkıntısı varsa mutlaka yağ kaçıracaktır. Ekspertiz bittikten sonra aracı lifte kaldırarak yağ kaçaklarını kontrol etmeniz tavsiye edilir.

Egzoz dumanı araç hakkında çok şey söyler

Egzoz dumanının farklı renklerinin farklı anlamı vardır. Örneğin normal sıcaklığın olduğu bir günde araç beyaz duman atıyorsa bu aracın yanma odasına su kaçtığı anlamına gelir. Mavi duman çıkartan bir araç yağ yakıyor demektir. Sekmanlarda, Pistonlarda ya da subaplarda yağ kaçağı olabilir. Bunlar hiç ucu z tamiratlar değildir. İkinci el araç alırken mutlaka egzoz kontrolü iyi yapılmalıdır. Koyu siyah bir duman atıyorsa hava-yakıt karışımında veya enjektörlerde problem olabilir. Bu tür problemler aracı kullanmaya başladıktan bir süre sonra başınıza ciddi işler açabilir. Böyle araçlardan uzak durmalı ya da ileride çıkacak masraflar için satıcıyla pazarlık yapmalısınız.

Araç üzerinde ucuz tamiratlar yapılmış mı?

Bilindiği gibi ülkemizde araç yedek parçaları oldukça pahalı. Bazı araç sahipleri ufak tamiratları yapmak için daha ucuz ve alakasız malzemeleri kullanabiliyorlar. Parçayı değiştirmek yerine onu bantlamak ya da kelepçeyle sıkmak gibi ucuz tamirat dediğimiz yöntemleri kullanabiliyorlar. Bu konudaki tavsiyemiz tamponun iç tarafındaki kablolara, egzoz borusunun şasiye tutturulduğu yerlere, davlumbaz içlerine filan iyi bakmanız olacaktır. Bu tür problemler varsa o araca iyi bakılmadığı ve hor kullanıldığı anlamına gelir.

Motor yağ çubuğunu mutlaka kontrol edin

Motor yağ çubuğunu haznesinden çıkartarak temiz ve kuru bir bezle silin. Tekrar daldırıp çıkardığınızda yağın kıvamında sıkıntı varsa, yağda bir katmanlaşma oluyorsa o araç sahibi tarafından özensiz kullanılan bir araçtır. Aynı zamanda sahibinin yapmadığı masrafları sizden çıkarmaya aday bir araçtır. Bir de motor yağı konulan bölümdeki kapağın contasına bakmanız önemlidir. Kapakta bir kahverengileşme veya yoğunluk oluşmuşsa motor soğutma suyunun motor yağına karıştığı anlamına gelir. Bu motor için çok büyük bir sıkıntıdır.

Kayış seslerini dinlemeyi ihmal etmeyin

Bazı otomobillerin motoru çalıştığında ve gaz verildiğinde viyaklama ve cıyaklama şeklinde sesler gelir. Bu seslerin kaynağı genel olarak kayışlardır. Bu sesler devamlı ve periyodik şekilde geliyorsa kayışların bağlı olduğu parçalar mutlaka kontrol edilmelidir. Aşınmış rulmana sahip bir su pompası veya yağ pompası gibi parçalar da bu tür sesleri yapabilir. O yüzden kaputu açarak sesin kaynağı iyi tespit edilmelidir.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section