Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Lewis Carroll Kimdir? Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgiler

Asıl adı Charles Lutwidge Dodgson olan Lewis Carroll, 27 Ocak 1832, Daresbury/ Cheshire /İngiltere’de yedi kız ve dört erkek çocuklu bir ailenin en büyük oğlu ve üçüncü çocuğu olarak Daresbury'deki eski papaz evinde doğdu. Babası Rahip Charles Dodgson ve annesi Frances Jane Lutwidge'dir. İyi bir matematikçi, yazar, matematik öğretmeni, Anglikan papazı, fotoğrafçı, mantıkçı. Köyde Dodgson'ın çocuklarının aile dışında çok az arkadaşı vardı, ancak benzer koşullarda yaşayan diğer birçok aile gibi onlar da eğlenmekte çok az güçlük çekiyorlardı. 

İlk Charles, onları eğlendirmek için oyuncakları icat etme konusunda büyük bir yetenek gösterdi. 12 yaşında Croft'a taşınması, tüm ailenin katkıda bulunması gereken el yazmaları derlemeleri olan "Rectory İncelemeleri" nin başlangıcı oldu. Aslında, Charles hayatta kalanların neredeyse tamamını yazdı: Yararlı ve Öğretici şiir (1845- 1954'te yayınlandı) ardından The Rectory Magazine (1850 dolaylarında, çoğu yayınlanmamış), The Rectory Umbrella (1850-1853) ve Mischmasch (1853 -62 ); The Rectory Umbrella ile 1932'de yayınlandı). 

Oxford yakınlarındaki bir okulda matematikçi olarak matematik alanında çalışmalar yaptı. Çocukluk eğitimine annesinin yanında 12 yaşına kadar devam etti. Bütün hayatını kekemelik ile yaşadı. 12 yaşında Richmond yakınlarındaki bir okula gönderildi. Ama bir şekilde daha mutlu olamadı. Bu okuldan ayrıldıktan sonra aynı yerdeki başka bir okula gönderildi. Ne yazık ki talihsiz günler orada da devam etti. Ancak bu talihsizlik onu, özellikle matematik derslerinde çalışmaktan asla alıkoymadı. Öğretmeninin onun hakkında "okula gelen en iyi öğrencilerden biri" tanımı iyi bir öğrenci olduğunu ispatlıyordu. 1844-1845 yıllarında Dodgson, Yorkshire'daki Richmond Okulu'nda ve daha sonra1846-1850 yıllarında Rugby Okulu'nda okudu. 


Dört yıl boyunca, özellikle doğuştan gelen utangaçlığı nedeniyle devlet okuluna gitmeyi sevmedi ve bir dereceye kadar sindirilmekten muzdaripti. Hatta birtakım rahatsızlıklara bile katlandı. 1850’de Christ Church’ün bir üyesi olarak Oxford Üniversitesi'ne kabul edildi. Bu süre zarfında annesini kaybetti. Üniversitede arkadaşları hep kıskanırdı ve öğretmenleri tarafından beğenilirdi. Şaşırtıcı bir şekilde, çok çalıştı ve onur ödülleri kazandı. Üniversite kariyerinin çoğuna başlamasına neden olan bu özellikti. Beklendiği gibi, Oxford Üniversitesi'nden onur derecesiyle mezun oldu. Ne yazık ki mezun olduğu zaman çok önemli bir bursu alamadı dolayısıyla istediği gibi başarılı olamadı. 

Bunu yaparken, keskin zekasıyla tanınan ilkokula gittiği bölgede özel dersler vermeye başladı. Ders verirken kız kardeşi için matris cebiri ve matematiksel mantık kitapları yazdı. Geceleri fazla uyuyamadığı zamanlarda, uzun yıllar yatağının yan tarafına not defterine yazdı ve daha sonra uykuya daldığında bir kağıda "Başucu Problemleri" adını verdi. Cebir, geometri ve diferansiyel ile de ilgilendi, ancak tüm kitapları ölümünden sonra yayınlandı. Oxford çevresindeki özel derslerden iyi geçimini sağladı. Bu etkinlikler sırasında gün içinde boş zamanlarında edebi romanlar ve bilim kurgu çocuk kitapları yazdı. 

Mantıkçıların çok iyi bildiği şu cümle ona aittir. “Eğer öyle olsaydı, öyle olabilirdi; ve eğer öylediyse, öyle olacaktı; ama öyle olmadığına göre öyle değil. İşte bu mantıktır” (çeviri: Collingwood (1898) p.30–31) Dodgson, 1852'de matematiksel ve klasik çalışmalarında başarılı oldu; sınavlarda gösterdiği başarılı performansına göre burs almaya aday gösterildi. 1854'teki matematik finallerinde birinci oldu ve o yılın Aralık ayında lisans derecesine yükseldi. 1881'de istifa ettiği matematik alanında öğretmen olarak atandı. Kekemeliğinin Dodgson'ın davranışları üzerindeki etkisi her zaman güçlü olmuştur. Dodgson'un Kekemeliği şartlara göre yoğunluk olarak değişse de çocuklara daha doğal ve daha kolay konuşabiliyordu ve hem yetişkinlerle hem de çocuklarla bunun tezahür ettiğini fark ediliyordu. Bu faktörler, Dodgson'un çocuklarını eğlendirmeye başlamasına neden olmuş olabilir. 


Dodgson'un "Alice Harikalar Diyarında" da bir Dodo olarak karikatürize ettiği ve Dodo karakterinin soyadını söylerken yaşadığı zorluktan dolayı karakteri kendiyle özdeşleştirdiği söylenir.Dodgson’ın çok donanımlı olduğu, oldukça iyi şarkı söylediği ve bunu seyirci önünde yapmaktan çekinmediği, taklitte ve hikaye anlatmakta usta olduğu söylenir. Rahip W. Tuckwell, Oxford anılarında (1900) onu "hoşgörüsüz, çekingen, zeki, matematiğe düşkün,saygınlığı seven, siyasette çok tutucu, çok muhafazakar, Alice’in yaşadığı yer nasıl karelere bölünmüşse, kendininki de aynı öyle” olarak tanımlıyor. Ancak Dodgson, bu değerlendirmelerin aksine diğer din ve felsefeleri merak ediyor. Örneğin İngiliz Psikolojik Araştırmalar Derneği'nin kurucu üyeleri bunlardan biridir. 

Alice Harikalar Diyarında'nın bir uzantısı olarak yazdığı “Aynanın İçinden” yayınladı. İlk kitabın itibarına ulaşmasa da edebiyat eleştirmenlerinden övgüler aldı. Yazı ve matematiğin yanı sıra çeşitli alanlarla da ilgilenmektedir. Amcasından esinlenmeye başlayan fotoğrafçılık sayesinde iyi bir fotoğrafçı olarak tanındı. Çektiği yarı çıplak çocukların fotoğrafları nedeniyle pedofili ile suçlandı ancak bu suçlamalar hiçbir zaman doğrulanmadı. 14 Ocak 1898'de İngiltere'deki kız kardeşinin evinde zatürreden öldü. Dodgson Guildford’da Mount Mezarlığı’na defnedildi.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section