Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Türkiye'de Drone uçurmak için nereden izin almak gerekiyor ?


İnsansız hava araçları (Drone) kullanmak,  tüm dünyada olduğu gibi Türkiye 'de de yaygınlaşmaya başlayan teknolojik bir hobi olarak ön planda. Bu havalı oyuncakların satın alınması ne kadar kolaysa kullanması da bir o kadar zor aslında. Çünkü belli kurallar ve belli izinler dahilinde drone kullanabilirsiniz. Peki Türkiye ' de dron kullanabilmek hangi şartlara bağlı? Drone kullanma izni için nereye başvurmak gerekiyor? Drone izni için ne tür belgeler isteniyor?

İnsanların drone kullanma meraklarının artması beraberinde bazı problemleri de getirmektedir. Kişisel hakların ihlali, sivil veya resmi güvenlik alanlarına girme ve havaalanı gibi yerlerde tehlike oluşturma sayılabilecek en önemli sıkıntılardır. Amacına uygun olmayan kullanımların engellenmesi ve tehlikelerin önlenmesi için tüm dünyada olduğu gibi Türkiye 'de de Drone kullanımı sınırlı ve izine tabidir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)

Drone sahibiyseniz ya da drone almayı düşünüyorsanız bu konudaki izinlerde muhatap olacağınız kurum SHGM ' dür. Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren kurum, Drone kullanıcılarına izin verme, Drone' ları sisteme kaydetme işlemlerini kendi web sitesi üzerinden yapıyor. Sahip olduğunuz ya da almayı düşündüğünüz drone 500 gramdan ağır ise mutlaka "İnsansız Hava Aracı Kayıt Sistemi" ne aracınızı kaydettirmeniz gerekiyor. Kayıt sayfasına BURADAN ulaşabilirsiniz. Sisteme girdiğinizde sahip olduğunuz Drone'un havalanma ağırlığına göre uygun kategoriye kaydettirmelisiniz.

Drone aracınızı kaydettirmek onu serbestçe kullanabileceğiniz anlamına gelmiyor. Uçuşa yasaklanmış askeri bölgeler, havaalanları gibi hassas bölgeler üzerinde ve yakınlarında uçuş yapamazsınız. Bölgeden haberim yoktu diye bir mazeret asla kabul edilmiyor ve drone sahibi ciddi cezalarla karşı karşıya kalabiliyor. Kalkış ağırlığı 500 gramın altında olan cihazlar için kayıt yaptırma zorunluluğu yok ancak, yasaklar konusunda diğer büyük drone sahipleriyle aynı kurallara tabi olduğunuzu unutmayın.

25 kg ve üzerinde kalkış ağırlığı olan Drone' lar için izin belgesi almanın yanında bir de sigorta zorunluluğu bulunuyor. Burada amaç elbette bir kaza sonucu oluşabilecek zararların tazmin edilebilmesidir. Bu türden bir araç sahibi iseniz izin belgesi alırken sigortasını yaptırdığınıza dair sigorta poliçesini de ibraz etmeniz gerekiyor. 500 gram 4 kg aralığında bir Drone kullanmak için alt yaş sınırı 12,4kg-25 kg arası Drone kullanabilmek için 15 yaşından küçük olmamak gerekiyor. Daha büyük Drone' lar için ise alacağınız bir eğitim sonrasında bir sertifika sahibi olmanız gerekiyor. Bu lisansların belli bir süresi var ve süre bitiminde tekrar eğitime tabi oluyorsunuz. Lisansın yenilenmesi ancak alınacak bu eğitimle mümkün oluyor.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section