Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Filtre kahve nedir, filtre kahve nasıl hazırlanır?

Filtre kahve, özel bir demleme yöntemi olan, özel hazırlanan bir kahve türüdür. Demleme yöntemine uygun olarak ince, orta ya da kalın olarak taze çekilmiş kahve çekirdeklerinin arasından su geçirildiğinde kahvenin çekirdeğindeki yağ asitleri, kahve aromasıyla birlikte suya geçerek tadına doyulmaz bir içecek halini alır. Filtre kahve, bu şekilde demleme yöntemiyle hazırlanan sevilen bir içecektir. Filtre kahve, metal ya da kağıt filtreli elektrikli kahve makinelerinde hazırlanır. 

Bu makinelerden demleme ve süzme yöntemleri birbirinden farklıdır. American Press, V60, Chemez , Aeropress, Syphon (sifon) veya French Press gibi farklı demleme yöntemleri ile farklı tat ve lezzete filtre kahveler hazırlayabilirsiniz.Metal filtre mi, kağıt filtre mi tercih edilmeli?

Metal filtre gözenekleri kağıt filtrelere göre daha geniştir. Metal filtre kullanılacaksa kahve tanecikleri iri olarak çekilmelidir. Kağıt filtrelerde ise tanecikler daha ince çekilir. Kağıt filtreler tek kullanımlıktır. Kağıt filtre ile hazırlanan kahveler metal filtre ile hazırlanan kahvelere göre daha hafiftir. Kağıt filtrelerde yapılan kahvenin dibinde çökelti oluşmaz ama kahveye aromasını veren bileşenlerin bir kısmı filtre üzerinde kalır. Metal filtreler kullan-at olmadıkları için uzun vadede  filtreye ödeyeceğiniz paradan tasarruf sağlar. Metal filtreler her kullanımdan sonra mutlaka temizlenmeli ve kahveden arındırılmalıdır.

Filtre kahvede lezzet arayanlar kahveyi çekirdek olarak alıp demleme araçlarının özelliklerine uygun olarak öğütmelidir. Kahvenin tadını çekirdeklerin, suyun ve filtrenin özellikleri belirler. Filtre kahve uzun süre bekletilmemeli ve tekrar ısıtılarak tüketilmemelidir.

Filtre kahvenin sağlığımıza faydaları nelerdir?

  • Karaciğer sağlığınızı korumaya yardımcı olması için günde 2-3 fincan şekersiz ve sütsüz filtre kahve tüketebilirsiniz.
  • Filtre kahve,  ruh halinin düzelmesine, güçlü bir hafızaya sahip olmaya, hızlı refleks göstermeye ve enerjik ve zinde olmaya yardımcı olur.
  • Metabolizma hızını yaklaşık %10 oranında artırır.
  • Antioksidan özelliğe sahiptir. . B2, B3, B5 vitaminleri ile manganez, magnezyum ve potasyum minerallerini barındırır.
  • Düzenli kahve tüketimi kalp krizi oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
  • İdrar söktürücü olması vücuttan zararlı maddelerin uzaklaştırılmasında yardımcıdır.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section