Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Masa Dağı (Table Mountain) Güney Afrika

Adını zirvesinin düz olmasından alan Masa Dağı (Table Mountain), Cape Town’un simgesi. Yağmur, buzullar, rüzgar gibi doğal koşulların etkisiyle ikonik Masa Dağı yaklaşık 600 milyon yaşındadır. 

Dağın zirvesine 4-5 saatlik yürüyüş parkuruyla ya da teleferikle çıkıp okyanus ve Afrika’nın bu doyumsuz manzarasının büyüsüne kendinizi bırakabilirsiniz. Her yarım saatte bir yolcu taşıyan teleferikle Masa Dağı’nın zirvesine ulaşmak şüphesiz çok daha kolay. Fakat hiking (doğa yürüyüşü) yaparak dağın zirvesine tırmananların sayısı da oldukça fazla. Yine de yürüyerek dağa çıkmak isteyenler için söylemek gerekirse, 1087 metre yükseklikteki dağın zirvesine tırmanmak oldukça zahmetli. 

Şehrin her noktasından görünen, tepesi bulutlu ve düz, size başka bir evrende olduğunuzu hissettiren, kentin simgesi olan büyük dağ. Masa Dağı 1857 yılında “Ulusal Anıt” olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Masa Dağı Ulusal Parkı, önceleri “Cape Yarımadası Milli Parkı” olarak anılıyordu. Mayıs 1998 tarihinde Masa Dağı Ulusal Parkı, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilmiştir. 

Nadir ve tehlike altındaki bitkiler bu bölgeyi biyoçeşitlilik anlamında etkin nokta yapıyor. Masa Dağı'nda 1470'i çiçek olmak üzere yaklaşık 2.200 bitki türü barınıyor. Bu türlerin yüzde 70'i endemik türlerdir. Masa Dağı dünyanın 7 yeni doğa harikasından biridir. Masa dağı yerel dilde “deniz dağı” anlamına geliyor. Zirveye çıktığınızda gördüğünüz restoranlar, sadece lezzetli yemekleri değil, temiz dağ havasını da beraberinde sunuyor. 

Masa Dağı`nın iki yanında yükselen Şeytan Zirvesi ve Aslan Başı Tepesi’nden eşsiz Cape Town manzarasını seyretmek doyumsuz bir deneyim sunmakta. Şeytan Zirvesi’ne ve Aslan Başı Tepesi zirvesine de tırmanmak büyük çaba gerektiriyor. Masa Dağı’ndan farklı olarak Şeytan Zirvesi ve Aslan Başı Tepesi`ne teleferikle çıkma olanağı yok. Her iki tepeye de birkaç saatlik zorlu bir tırmanışla ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section