Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Tuvalet sifonu, kapak kapalı olsa da bulaşıcı aerosoller oluşturabilir


Yapılan deneysel bir çalışma, umumi tuvaletlerin yıkandığında üretilen aerosol (aerosol, çok ufak katı parçacıkların hava veya diğer gazlar içinde asılı kalması ile oluşan bir çeşit karışımdır) partiküllerinin hacmini belirledi. Gerçek dünya araştırması, kapakları kapalı sifonlu tuvaletlerin de ortamdaki aerosol partiküllerinin seviyelerini artırabileceğini ve havalandırmanın yetersiz olduğu kamusal alanlarda havadan hastalık bulaşma riskini artırabileceğini öne sürüyor.

2003 yılında, Hong Kong'daki SARS salgınının zirvesi sırasında, 321 vaka tek bir toplu konutta ortaya çıktı . Salgına ilişkin kapsamlı araştırmalar nihayetinde apartman bloklarından birini ziyaret eden bir kişi olan birincil vakaya odaklanıldı. “Birincil vaka” olarak isimlendirilen adam, ziyarete geldiği gün ishal olmuş ve apartmanlardan birinde tuvaleti kullanmıştır. Sonraki vakaları takip eden soruşturma , diğer sakinlere viral bulaşmanın en olası yolunun kanalizasyon borularına boşaltılan aerosol haline getirilmiş parçacıklar olduğunu keşfetti .

2020'nin başlarında, COVID-19 salgını dünyaya yayılırken, daha önceki Hong Kong SARS kümesine benzeyen vaka çalışmaları ortaya çıkmaya başladı. Örneğin, bir Çin apartmanı geniş çapta analiz edildi ve yakın zamanda yayınlanan bir çalışma , dışkı aerosol geçişinin muhtemelen neden olduğu sonucuna vardı. Dışkıda büyük miktarda mikroorganizma bulunduğunu öne sürmek kesinlikle yeni bir haber değil. 

Peki sifonu çekilen bir tuvaletin su basıncı ile karşılaştığında bu mikroplara ne olur?

Florida Atlantic Üniversitesi'ndeki bir araştırma ekibinin yaptığı yeni bir çalışma, tuvaletleri gerçek dünya koşullarında sifonu çekerek üretilen aerosollerin hacmini ölçmek için bir araştırma yaptı. Bunun için, üniversite kampüslerindeki orta büyüklükteki bir tuvaleti deneysel bir laboratuvara dönüştürdüler.

Kapalı kapaklı tuvalet sifonu, açık kapaklı tuvalet sifonu ve pisuar sifonu araştırıldı. Sifon çekildikten sonra tuvaletin 1.5 m yukarısında en az 20 saniye boyunca aerosol parçacıkları tespit edildi. Pisuar ve açık kapaklı tuvalet sifonları tarafından daha fazla parçacık üretilirken, araştırmacılar, bir tuvalet kapalı bir kapakla yıkandıktan sonra bile havada kayda değer miktarda aerosol tespit ettiler.

Belki de daha endişe verici olan, üç saatlik yıkama deneylerinden sonra kapak boşluklarında biriktiği bulunan ortam aerosollerinin genel seviyeleriydi. Çalışmanın yazarı, Siddhartha Verma, "100'den fazla yıkama içeren yaklaşık üç saatlik testten sonra, her bir yıkama testinde üretilen toplam damlacık sayısının on binlere kadar çıktığı, ortam ortamında ölçülen aerosol seviyelerinde önemli bir artış bulduk" diyor.

Araştırmacılar, bir tuvalette hava akışına bağlı olarak havada birkaç saat asılı kalabilen üç mikrometreden daha küçük aerosol parçacıklarını izlediler. Tuvalette, iki çalışan havalandırma vardı, ancak biriken partikülleri dağıtmada etkili yeterliğe sahip değildi. Yeni çalışma yalnızca biyo-maddenin sifonlu bir tuvalet tarafından aerosol haline getirilme potansiyeline odaklanıyor ve bulaşıcı hastalıkların umumi tuvaletlerde havada yayılabileceğini kanıtlamıyor. Bu  da COVID-19'un bu şekilde yayıldığının kesin kanıtı olmadığı anlamına geliyor.

Bununla birlikte araştırmacılar, halka açık tuvaletlerde bulunan aerosol haline gelmiş parçacıklar tarafından yayılan viral gastroenteriti, norovirüsü ve diğer patojenleri açıklayan iyi bildirilmiş bir dizi vaka çalışmasına atıfta bulunuyor. Dışkı örneklerinde SARS-CoV-2'nin izleri de bulunmuştur , bu da bunun varsayımsal olarak makul bir bulaşma şekli olduğunu düşündürmektedir.

Çalışmanın ortak yazarı Manhar Dhanak, "Çalışma, kamusal alanların tasarımında ve işletiminde yeterli havalandırmanın planlamaya dahil edilmesinin, umumi tuvaletler gibi yoğun kullanım alanlarındaki aerosol birikimini önlemeye yardımcı olacağını öne sürüyor," diye açıklıyor. Yeni araştırma Physics of Fluids dergisinde yayınlandı .


Kaynak  

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section