Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Düşünceleri yazıya dönüştüren cihaz geliştirildi

Bilim insanları dünyada ilk defa, düşünsel el yazısını anında bilgisayar ekranındaki metne dönüştürebilen bir beyin-bilgisayar arayüzü geliştirdi. BrainGate konsorsiyumunun geliştirdiği sistem, el yazısıyla bağlantılı beyin sinyallerini kaydeden yerleşik bir sensör içeriyor ve daha sonra bu sinyalleri gerçek zamanlı olarak dakikada 90 karakter hızında bilgisayara geçiriyor.

Bu teknolojinin klinik deneyini yöneten Dr. Leigh Hochberg, "BrainGate konsorsiyum araştırmamızın önemli amaçlarından ve görevlerinden biri, ağır konuşan ya da motor bozuklukları olan kişiler için hızlı, sezgisel iletişimi yeniden sağlamak" dedi. Düşünceden metne çeviride önceki rekor dakikada 40 karakterdi ve burada katılımcının sanal klavyedeki harflere işaret etme ve harflere tıklama hareketlerini düşünmeyi gerektiren farklı bir yöntem kullanılmıştı.

Nature bilimsel dergisinde 12 Mayıs 2021 Çarşamba günü yayımlanan araştırma, ciddi engeli olan kişilerin yalnızca düşünce yoluyla akıcı iletişim kurmasına yardımcı olabilir. El yazısının sinirsel kodunun hızlı ve doğru şekilde çözülmesi, klinik olarak yararlı sinir teknolojilerinin geliştirilmesinde heyecan verici bir gelişme.

Yeni yöntemin deneyi, boynundan aşağısı felçli olan 65 yaşındaki gönüllü katılımcının, sağ kolunun ve elinin hareketini kontrol eden beyin kısmına  iki küçük elektrot yerleştirilmesini sağladı. Bu sistem, katılımcının sorulara akıllı telefonda yazı yazan birine benzer bir hızda yanıt vermesini sağladı. İnsan beyninin işlevine dair yeni anlayışlar elde edilmesini sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda felçli diğer kişilere destek olacak yeni teknolojik sistemlerin oluşturulmasına da ışık tutacak.

Kaynak   

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section