Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Uçan kaykay (Flyboard air) nedir? Uçan kaykay nasıl çalışır?

Uçan kaykay nedir?

Flyboard Air, jet motoruna sahip kişisel hava aracı olarak tanımlanabilir. Fransız mucit Frank Zapata tarafından tasarlanan bu araç mucidin büyük bir hayaliydi ve günümüzde artık hayal olmaktan çıkarak gerçeğe dönüşmüş oldu. Bir zamanlar bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz ve insanların havada serbestçe dolaşmalarını sağlayan görüntüler günümüzde artık gerçek görüntüler olarak karşımıza çıkıyor. 

Uçan kaykayı kim icat etti?

Kendi icat ettiği hava aracıyla Guinness hız rekoruna imza atanve İron Man gibi havada süzülen Richard Browning, kendi yaptığı hava aracıyla uçarak bunu videoya alan Jetman lakaplı Yves Rossy ve ardından kendi tasarımı olan Flyboard Air ile özgürce göklerde dolaşan Frank Zapata bu hayalin gerçekleşmesini sağlayan önemli mucitler oldular. 

En iyi uçan kaykay hangisi?

Bu yazımızda sizlere tanıtmaya çalışacağımız Flyboard Air, bu hava taşıtları içerisinde manevra kabiliyeti en yüksek hava aracı olarak tanımlanıyor. Fransız mucit Frank Zapata eski bir Jet Ski şampiyonu ve Zapata Racing adlı şirketin de sahibidir. Mucidin icat ettiği Flyboard Air ise bu şirketin bir ürünü olarak tanıtıldı. Şirket, hidrolik tahrikli ürün teknolojileri ve elektrikli hava araçları konusunda oldukça deneyimli bir şirket olarak dikkat çekiyor. Tatil yörelerinde uzunca bir süredir kullanımda olan ve suyun itme gücüyle çalışan Flyboard cihazlarıyla yakın akraba sayılan Flyboard Air, su yerine gaz türbinlerini kullanarak itiş sağlıyor. 

Bu özelliği kullanıcının havadaki özgürlüğünü ve manevra kabiliyetini artırıyor. Havada kalma süresi 10 dakika olan Flyboard Air, bu süre içerisinde 3000 metre yüksekliğe çıkabiliyor ve saatte 150 km yol alabilecek bir hıza ulaşabiliyor. Güvenli bir uçuş için kullanıcının en fazla 102 kg ağırlığına kadar izin veriliyor. Flyboard Air üç adet gaz türbini tarafından havalandırılıyor. 


Uçan kaykay havada arıza yaparsa

Havadayken gaz türbinlerden bir tanesi arızalanırsa araç güvenli bir şekilde uçmaya devam ediyor. Eğer iki türbin arızalanırsa pilot kontrollü ve güvenli bir şekilde iniş yapabiliyor. Bu aracı kullanabilmek için iyi bir denge kontrolünüzün olması ve küçük bir eğitim almanız gerekiyor. Eğitim sırasında alacağınız bilgiler denge kontrolünüzü artırmak, araç kontrolünü sağlamak, güvenli uçuş gibi bilgilerden oluşuyor. Şirketin bu aracı piyasaya sürmesinde 3 ana hedefi bulunuyor. Aracın askeri alanda arama ve kurtarma, iş alanında binaların bakım ve onarımı ile ürün dağıtımı ve turizm alanında ise eğlence amaçlı olarak kullanılabileceği öngörülüyor.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section