Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Kuzeyin büyülü ülkesi Norveç hakkında detaylı bilgiler


Kuzeyin soğuk ama bir o kadar da çekici ülkesi olan doğal güzelliği, mimarisi, yaşam standartları ve garip yasalarıyla son derece sıra dışı ülkesi olan Norveç'i tanıdıkça her yönüyle başka bir gezegende yaşadıklarını düşünmemek elde değil. Peki dünyanın geri kalanından ne farkı var?  O halde Norveç hakkındaki yazımızı dikkatli okumanızı tavsiye ederiz.


Hapishanelerdeki her mahkum sınırsız internete sahip bu kadar da değil her birinin plazma televizyonu özel duşu ve isterlerse tek kişilik lüks sayılabilecek odalarda kalma hakları var. Ancak suç oranı çok düşük. Öyle ki İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana öldürülen polis sayısı sadece 10.Norveç ekonomisi ve yaşam standardı en iyi olan 3 ülkeden biri ve günde sadece ortalama 6 saat mesai yapıyorlar. İnsanlar aileleriyle arkadaşlarıyla vakit geçirmeli, gezmeli ve kişisel gelişimlerine zamanları olmalı iş ise ikinci planda kalmalı. Çünkü mutlu bireylerin boş vakti bol olan insanların kısa mesai saatlerinde birimlerinin daha yüksek olacağını düşünüyor devlet . Nüfusu ise sadece 6 milyon ve en kalabalık şehri olan Oslo’da 650 bin kişi yaşıyor. Buna rağmen devlet yüksek binalar yapmak yerine Norveç kültürüne uygun doğası ile bütünleşik küçük ve renkli yapıları tercih ediyor.Çünkü doğayı korumanın, mutlu bir hayata sahip olmak için en önemli şey olduğunu düşünüyorlar Bu nedenle hayvanlara özel bir ilgi var. Örneğin köpeğinizin yaşam kalitesini yükseltmeyecekse onu kısırlaştırmak bile yasak. Hayvan hakları ihlallerinin ciddi hapis cezaları var. 


Ev hayvanlarının kötü muameleye maruz kalıp kalmadığı sık sık devlet tarafından kontrol ediliyor. Ülkede 450 bin adet göl bulunuyor. Doğa, insanların en büyük eğlencesi. Nüfusun çoğu yol kenarlarında ve köylerde eski tarzda yapılmış evlere sahip ve dünyadan kopmak istediklerinde buralara gelip tam manası ile herkesten uzak ilkel bir hayat sürebiliyorlar. Yaban hayvanları insanlara o kadar çok alışmış ki kasabaların merkezinde bile yabani geyiklere rastlayabilirsiniz. Devlet ünlü olmasanız da her yazarı ve sanatçıyı potansiyel bir yetenek olarak görüyor ve onlara destek veriyor.

Örnek vermek gerekirse kitap yazmak isteyen birine devlet grants adında aylık maaş bağlıyor ve kitap bitene kadar bu maaşı ödüyor. Kitap çıktıktan sonra da destek kesilmiyor her kütüphane yeni çıkan kitapları belli sayıda almak ve halkla bu kitabı buluşturmak için görevlendirilmiş durumda. Bu da bir şeyler üretmek isteyen insanlar için güven demek elbette ki. İklim kış aylarında çok soğuk ve hayatta buna göre şekilleniyor bu mevsimlerde genellikle kamp, orman yürüyüşü, dağcılık ve kayak sporu ön planda. 

Herkesin evine en fazla 20 dakika mesafede kayak merkezi var ve ormanlarda zaten şehirlerle bitişik durumda. Binlerce fiyortun bulunması ise ekstrem su sporları için çok uygun bir ortam oluşturuyor. Yazın ise ülkenin önemli bir bölümünde hava sıcak olduğu için denizler gidilebilecek kıvamda oluyor, birçok kumsal ve göl var hatta kış aylarında bile karların arasındaki göllerde yüzen insanlar görebilirsiniz. 


Sıcak su kaynaklarının bulduğu bu göllerde insanlar kışın yüzmeyi çok seviyorlar gençler ise hem yaz hem kış aylarında buralarda kamp yapmayı tercih ediyorlar. Bu etkinlikleri yaparken doğanın bir görsel şöleni olan kuzey ışıklarını izlemek te Norveçlilerin en büyük şanslarından biri olsa gerek Kuzey ışıkları, dünyanın manyetik alanı ile Güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu gökyüzünde ortaya çıkan doğal ışımalardır bu görüntüyü Norveç'in büyük bölümünden izleyebilirsiniz. 

Norveç aslen bir monarşi olsa da Kraliyet Ailesi sadece sembolik olarak var ve söz hakkı tamamen mecliste Ortadoğu ülkelerindeki gibi kralların sınırsız haklara sahip olduğu bir monarşi değil bu. Kralın devlet yönetiminde doğrudan bir etkisi yok, daha çok sembolik ve tarihsel bir değer niteliği taşıyor ve yasalar çerçevesinde herkese eşit durumda. 

Halkın yüzde yetmişi Protestan olsa da insanlar kendilerini genellikle ateist olarak tanımlıyorlar bir de önemli Müslüman göçmen nüfusu var. Genellikle Arap ülkelerinden gelen göçmenler de diğer dünya ülkelerinde daha fazla haklara sahiptir 136 tane Müslüman Derneği var ve göçmenlerin yüzde yetmişi bu derneklere üye durumda. Müslüman ailelerin bazıları çocuklarının Hristiyanlarla aynı okulda okumasını istemediği için devlet Oslo şehrinde sadece Müslümanların gidebileceği bir okul bile açtı. Aynı zamanda Norveç yaşam standartlarının Avrupa'dan daha yüksek olması nedeniyle Avrupa Birliği'ne girme teklifini reddetmiş bir ülkedir.

Bu karar, yapılan bir referandum sonucu halk tarafından alınmış bir karar Devletin temel olarak doğayla iç içe bir ülke anlayışına sahip hem dağlık olması hem de çevreyi koruma amaçlı olarak genellikle şehirler arası yollar köprü ya da tünel olarak yapılıyor. 21 kilometrelik dünyanın en uzun tüneli de Norveç’tedir. Bu anlayış onlarda masalsı bir mimarinin de oluşmasını sağlamış. Evleri ve diğer yapılarıyla Neredeyse her sokak bir fotoğraf karesi niteliğindedir.Norveç'te neler yok biraz da onlara bakalım…

 

  • Trafik gürültüsü ve sürekli korna çalan sürücüler yok.
  • Ay sonunu düşünme derdi yok Öyle ki Norveç'te çok fazla gözlük ayakkabı kıyafet ya da birçok değerli eşya Sokağı bırakılıyor ve sahipleri bunları umursamıyor kimse de alayım evine götürdüm demediği için sivil toplum kuruluşları tarafından sokaklardan toplanan bu eşyalar Afrika devlet aktardaki yoksul ülkelere yardım amaçlı gönderiliyor.
  • Dolandırılma derdi yok. Norveç'teki suçlar arasında dolandırıcılık vakası bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az ve yapanlarda toplum tarafından dışlanıyor. 
  • Okul masrafı düşüncesi yok. Bir insan yeter ki okumak istesin. Üniversite eğitimi dışarıdan gelenler için bile ücretsiz veriliyor. Ayrıca maddi durumu kötü olan öğrencilere  ise devlet yüklü miktarda destek veriliyor.
  • Şiddet gören çocuklar yok. Eğer öğretmenleri bir çocukta yara izine denk gelirse devlet hemen inceleme başlatıyor ve çocuğa şiddet uygulandığı tespit edilirse hiç tereddüt etmeden ailenin elinden alınıyor ve bu kontroller düzenli olarak yapılıyor.
  • Hırsızlık yok. Norveç'teki en düşük suç oranlarından biri hırsızlık ve  bunlar en ayıp suçlar arasında.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section