Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Dünya Ne Zaman ve Nasıl Oluştu? Ay, Dünya'dan Kopan Bir Parça mı?

Üzerinde yaşadığımız gezegenimiz Dünya, bizim boyutlarımıza göre çok büyük olsa da koskoca evren ile kıyaslandığında yok sayılabilecek kadar küçük bir nokta durumundadır. Peki, Dünya ne zaman ve hangi olayın sonucunda oluştu?

ABD'de yapılan son araştırma Dünya'nın oluşumuyla ilgili önemli ipuçları veriyor. ABD'nin saygın üniversitelerinden olan Kaliforniya Üniversitesi (University of California) bilim insanları tarafından yapılan son araştırmaya göre Dünyamız günümüzden yaklaşık 4,5 milyar yıl önce "Theia" isimli bir gezegenle tam merkezi bir çarpışma yaparak bugünkü büyüklüğüne ve bugünkü görünümüne yakın bir hale geldi.

Dünya'nın henüz 100 milyon yaşında genç bir gezegen iken Mars büyüklüğünde olan Theia gezegeni ile çarpışma yaptığı daha önceki bilimsel çalışmaların sonucu olarak biliniyordu. Önceki çalışmaların ortaya çıkardığı bulgular iki gezegenin ufak bir dokunuşla çarpıştıklarını söylüyordu. Yazımıza konu olan son bilimsel çalışma ise iki gezegenin çarpışmasının sadece ufak bir dokunuştan ibaret olmadığını, çarpışmanın kafa kafaya ve çok şiddetli gerçekleştiğini ortaya çıkardı.

Yapılan bu son çalışma öncesinde Dünya ile Theia'nın kısmi çarpışma yaptıkları, çarpışma sonrasında Theia gezegeninin parçalanarak uzaya yayıldığı ve bir parçasının da Ay'ı oluşturduğu tahmin ediliyordu. Dünya'daki kaya örnekleri ile Ay'dan getirilen kaya örneklerinin aynı yapıda olması iki gezegenin homojen bir şekilde birleşerek tek bir gezegen haline geldiklerini ortaya koymuş oldu.

Yapılan bu çalışmayı NASA sponsorluğunda yürüten bilim insanlarının hazırladığı rapora göre Dünya ve Theia gezegenleri şiddetli çarpışmanın ardından kısmen birleşerek tek bir gezegen haline geldiler. Bu çarpışmadan sonra kopan irice bir parçanın koparak Dünya yörüngesinde kararlı olarak dolanmaya başladığı ve bu parçanın da uydumuz Ay olabileceği açıklandı.

Yapılan bu çalışmada Kaliforniya Üniversitesinde görevli bilim insanları, NASA'nın Apollo görevleri ile Ay'dan getirdiği kaya örnekleri ile Arizona ve Hawai'den toplanan volkanik kaya örneklerini karşılaştırdı. Kaya örneklerinde rastlanan oksijen izotoplarının aynı özelliklerde olması Ay'ın bir zamanlar çarpışma sonrası Dünya'dan kopan bir parça olması teorisi oldukça geçerlilik kazandı.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section