Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Rutin sağlık kontrolünüzü atlamayın


Dünyada sağlık sektöründeki bazı liderler, hastalar ve aşırı çalışan hekimler için zaman kaybı olduğunu ve ölüm riskini azaltmadığını söyleyerek yıllık sağlık kontrol ziyaretlerine son verilmesi çağrısında bulundu.

Yeni bir Northwestern Medicine araştırmasına göre düzenli kontrollerin, yetişkinlerin daha uzun yaşamasına, kalp krizi veya felç gibi kardiyovasküler olayları önlemesine yardımcı olduğuna dair net bir kanıt olmasa da, özellikle risk altındaki insanlar için birçok faydası olduğu ve rutin sağlık kontrollerine devam etmesi gerektiği sonucunu değiştirmedi.

Rutin yaptırılan check-up’lar, depresyon ve hipertansiyon gibi kronik hastalıkların teşhisine ve tedavisine, kanser gibi hastalıklara yönelik aşıların ve taramaların artmasına ve hastanın gerçekte nasıl olduğunu ianlamasına yol açabilir. İnsanlar endişelerinden ancak bir doktora gittikten sonra kurtulabiliyor ve hangi hastalıklarının olduğunu böylelikle hissediyorlar.

Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi'nde genel dahiliye ve geriatri bölümü ve bir Northwestern Medicine doktoru Dr. Jeffrey Linder, “Hastalarıma yaptırdıkları check-up’ların  daha uzun yaşamalarına yardımcı olacağını söyleyememek hayal kırıklığı yaratsa da, kanıtlanmış, ölçülebilir faydaları olduğunu bilmek güzel” dedi..

Northwestern Üniversitesi Feinberg Okulu'nda tıp (genel dahiliye ve geriatri) araştırma doçenti olan ilk çalışma yazarı David Liss, “Bu sınavlar etrafındaki olumsuz mesajlar göz önüne alındığında, verileri incelediğimizde ne kadar fayda bulduğumuza şaşırdım” dedi.  

“Bence pek çok eleştirmen 'Düşük riskli hastalar için bu yıllık muayeneleri yapmayın' demek istedi, ancak mesaj bu muayeneleri hiç yapmamak için çıktı, bu da sorunlu.”

'Hasta Ziyaretleri' Gerekli Tüm Taramalara İzin Vermiyor

Liss, risk altındaki popülasyonlar için (Etnik/ırksal azınlık olan hastaları içerir; koruyucu hizmetler için gecikmiş ve diyet, egzersiz ve sigara gibi kontrolsüz risk faktörlerine sahip veya birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcılarına erişimin düşük olduğu coğrafi bölgelerde yaşayanlar) bu durumun hala hayati önem taşıdığını söyledi.

Liss, "Pek çok insan sadece bir sorun olduğunda doktora gidiyor. Rutin kontrollerin değerini görmek kolay çünkü bu ziyaretlerde tartışılabilecek çok sayıda önerilen hizmet var.”

Çalışma, genel sağlık kontrollerinden fayda görmeyen ölüm oranı (erken ölüm riski) ve kardiyovasküler sonuçlar (kalp krizi veya kalp hastalığı) dahil olmak üzere çeşitli faktörleri inceledi.

Bununla birlikte, “kronik hastalık tespiti (örn. statin veya depresyon reçetelerindeki artışlar); risk faktörü kontrolü (gelişmiş kan basıncı, kolesterol okumaları); klinik koruyucu hizmetler (daha fazla tarama ve aşılama); ve hasta tarafından bildirilen sonuçlar” da çalışmanın kapsamı alanındaki hizmetler arasında bulunuyor.

“Hasta Nasıl Hissettiğini Bilen Tek Kişidir”

Doktorlar, birinin sağlığının bir ölçüsü olarak “hasta tarafından bildirilen sonuçlar” veya “kişinin bildirdiği sonuçlar” hakkında giderek daha fazla konuşuyor, neredeyse laboratuvar sonuçlarına veya tarama okumalarına eşdeğer.

Liss, “İnsanların ruh hallerine hitap ediyor” dedi. “Bu ziyaretlerden uzaklaştıklarında “sandığım kadar sağlıksız değilim” diye düşünüyorlar. Hasta, gerçekte nasıl hissettiğini bilen tek kişidir. İnsanlarla iletişim kurup sosyal anlamda taşıdıkları duygular, zaman içinde sağlıkları ve esenlikleri için önemlidir.”

Tutarlı ve güvenilir bir birinci basamak sağlık hizmeti kaynağı görmenin ilişkileri geliştirmek için önemli olduğunu ve bir sorun olduğunda doktorlara ulaşmayı kolaylaştırdığını söyleyen Liss, endişeleriniz hakkında birisiyle konuşmanın bile sizi daha iyi hissettirebileceğini  sözlerine ekledi.

Kaynak   

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section