Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

SEO çalışmasında işlem basamakları nelerdir?

Web sitesi kurduğunuzda elbette arama motorlarında üst sıralarda olmayı ve sitenizden ciddi gelir elde etmeyi istersiniz. İnternet sitesi hazırlayanlar bir süre sonra bunun hiç te kolay olmadığının ve bir şeyler yapılması gerektiğinin farkına varırlar. Arama motorlarının sitelerden beklentileri her zaman yüksektir. Bu beklentileri karşılamak için sitenizde kaliteli bir SEO çalışması yapılmalıdır. Peki SEO çalışması yapılırken hangi işlemler yapılmalıdır. SEO'da takip edilmesi gereken basamaklar yazımızın detayında...

SEO nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşan SEO, Türkçeye "Arama Motoru Optimizayonu" olarak çevrilir. Arama motorlarının sitenizden beklediği kaliteli olma kriterlerini yerine getirebilmek için yapılan tüm çalışmalar SEO olarak adlandırılabilir. Sitenizin organik ziyaretçi trafiğinin artması ve arama sonuçlarında üst sıralarda görünebilmek için SEO çalışmalarının yapılması önemlidir.

SEO çalışmasında hangi aşamalar takip edilmelidir?

Web sitesinin kaliteli hale gelmesi, kaliteli SEO çalışmasından geçer. Seo çalışmalarını yapacak kişinin bu iş üzerinde uzmanlaşmış olması çalışma yapılan web sitesinin başarılı olma şansını artırır. Çalışmanın başarılı bir şekilde sonlanabilmesi için şu aşamalar takip edilmelidir:

1-) Web sitesinde detaylı inceleme yapılması: 

Bu işlem, çalışmaya başlamadan yapılan ön fizibilite olarak düşünülebilir. Web sitesinin hangi kitleyi ya da ülkeyi hedeflediği, hangi sektörde ağırlıklı olarak yayınlar yaptığı ve hizmet sunduğu, sitedeki eksik ya da olumlu yönlerin tespiti gibi konularda detaylı bir inceleme yapılması, izlenecek yolun belirlenmesi açısından önemlidir.

2-) Web sitesinin sektörel ve rakipler açısından incelenmesi: 

Web üzerinde milyonlarca internet sitesinin yayında olduğu düşünülürse, rakip sitelerden sıyrılarak üst sıralarda rekabetçi bir konum elde edebilmek kolay bir iş değildir. Aynı kategorideki rakip sitelerin açık yönlerinin tespiti, çalışma yapılan sitenin güçlü yönlerinin ortaya konulması potansiyeli artırıcı bir önem taşır. SEO çalışmalarının ikinci basamağında piyasa ve rakip araştırmaları yapılır.

3-) Strateji belirleme ve planlama yapılması: 

Taşların iyice yerine oturmaya başlayacağı aşama burasıdır. Web sitesinde iç ve dış linkler, sosyal medya tanıtım faaliyetleri, içeriklerde konu başlıklarının nokta atışıyla tespit edilmesi, içeriklerin düzenlenmesi ve sürecin sonuna kadar izlenecek yolun bir plan haline getirilmesi bu aşamada gerçekleşir.

4-) Sitede yapılan SEO çalışmasının sonuçlarının takibi:  

Web sitesindeki yayınların arama motorlarındaki yerinin yükselip yükselmediği, site trafiğindeki artışlar, sitenin reklam gelirlerinin ya da müşteri sayısında artış olup olmadığı bu aşamada takip edilmeli ve varsa sorunlar ortaya çıkarılmalıdır.

5-) Ölçme ve sonuçların değerlendirilmesi: 

Kaliteli SEO çalışmasının bu aşaması aslında 4. aşamanın detaylı olarak ele alınmasından oluşur. Site trafiği, ziyaretçi girişleri, ziyaretçilerin sitede geçirdikleri ortalama süreler, ziyaretçi davranışları, ziyaretlerin hangi zaman diliminde yoğunlaştığı gibi veriler detaylı rapor haline getirilir. Durum değerlendirmesi her yönden detaylı olarak yapılır. SEO uzmanının öngörüsünde olumsuz bir durum varsa bu konuda tedbir amaçlı çalışma başlatılır.

SEO çalışmaları konusunda yeterli deneyime ve profesyonelliğe sahip kurumsal firmalarla yapılan işbirliği sonucunda web sitenizin hızlı bir şekilde büyüdüğüne şahit olabilirsiniz.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section