Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Bir Kara Parçasından En Uzaktaki Yerleşim Yeri - Tristan da Cunha

Atlas Okyanusunun güney kesiminde bulunan Tristan da Cunha adası bir kara parçasına en uzak olan yerleşim yeridir. Portekizli Amiral Tristao da Cunha tarafından 1506 yılında keşfedilmiştir. 


Şu an Birleşik Krallık topraklarıdır ve üzerinde sadece 275 kişi yaşamaktadır. Bu adaya en yakın kara parçası kuzeyde 2.334 km uzaklıktaki St. Helena adasıdır. En yakın kıta şehri ise en yakın kıta şehri 2.778 km doğuda Güney Afrika Cumhuriyetinin en eski şehri olan Cape Town'dır.

Tristan da Cunha adası dünyanın en zor ulaşılan yeri olarak kabul edilir. Adaya sadece deniz yoluyla kısıtlı ulaşım sağlanmaktadır. Nüfusun tamamı Edinburgh of the Seven Seas adlı köyde oturmaktadır. Halkın tamamı kendi geçimlerini sağlamak için tarlalarda üretim yapar ve balıkçılıkla uğraşır.

Adada farklı soyadına  sahip 7 aile bulunur ancak bunlar da birbirlerine yakın akrabadırlar. Bu akrabalık nedeniyle adada genetik rahatsızlıkların önüne geçilememektedir. Bu ücra adada sosyal tesis olarak birer adet olmak üzere süpermarket, postane, donanımlı hastane, okul, müze, pastane, internet kafe, 1 kişinin görev yaptığı bir polis karakolu ve bar bulunuyor.


Adada para kullanılmıyor. İngiltere'ye bağlı bir toprak parçası olduğu için adaya giriş vizesini İngiliz Konsolosluğu vermektedir. Yılda sadece 8 defa geminin uğradığı bu adaya seyahat ederseniz burada neler yapabileceğiniz konusuna da değinmek isteriz.

  • Balık hobiniz varsa balık tutmak için bolca fırsatınız var demektir.
  • Dağlara doğru tırmanıp başka bir yerde zor bulabileceğiniz özgürlüğün tadını çıkarabilirsiniz.
  • Hayvan sürüleriyle çobanlık deneyimi kazanabilirsiniz.

Yaşamınızın geri kalanını bu adada sürdürmek isterseniz bu maalesef bu mümkün değil. İngiltere Hükumeti bu adaya kendi vatandaşları da dahil olmak üzere yerleşme izni vermiyor. 


Dünyada koronavirüs vakasının hiç yaşanmadığı bu bölge dünyadan tamamen izole halde bulunuyor. Adada belirli bir süre görev yapmak üzere gönderilen doktor ve öğretmen tarafından sağlık ve eğitime de çare bulunmuş durumda. Binlerce yıl önce aktif olan volkan patlamalarıyla yer yüzüne çıkan bu kara parçası halen aktif volkanik hareketlerin olduğu bir bölgenin tam da merkezinde bulunuyor. 
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section