Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Kas gevşetici özelliğe sahip aromatik bitkisel yağlar


Vücudumuzun günlük aktivitelerini yerine getirmek için 600'den fazla kasımızı aktif olarak kullanırız. Yapılan faaliyetlere göre kasılma ve gevşeme özelliği gösteren bu kaslar aşırı zorlanma durumlarında ağrıya ve krampa neden olur. Bir aktivite sonucu oluştuğu bilinen kas ağrısı ve kramp durumunda aromaterapi etkisi olan bitkisel yağlarla masaj yapmak etkili bir yöntemdir. Ancak unutulmamalıdır ki sağlık söz konusu olduğu için bu yağlar yine de doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Hamilelerin ya da hamilelik planlayanların ise bu yağlardan kesinlikle uzak durmaları gerekir. Bu tıbbi hatırlatmalardan sonra yoğun egzersiz ve ani hareket sonucu oluşan ağrıların rahatlatılması ve kasların gevşemesi için kullanılabilecek bitkisel yağlarla ilgili daha detaylı bilgiler verelim... 


1- Portakal Yağı  
Özellikle ani bir hareket sonucu oluşan kramp bölgesinin rahatlatılması için ele dökülecek bir kaç damla portakal yağıyla ağrılı bölgeye masaj yapılırsa kasların bir kaç dakika içinde gevşediği görülecektir. 

2- Kekik Yağı
Su içine 1-2 damla kekik yağı damlatılarak tüketilirse ağrıların hafiflemesine ve kas gevşemesine yardımcı olur. Spor aktivitelerinin sonunda vücudun rahatlaması amacıyla kekik yağı ile masaj yapabilirsiniz.

3- Karanfil Yağı
Bu yağ kas gevşetme özelliği en fazla olan aromatik yağdır. Bu nedenle hamilelerde rahim kaslarının gevşemesi ve düşüğe yol açabilir. Hamilelerin ya da hamilelik planı olanların bu yağdan uzak durmaları gerekir. Gün sonu yorgunlukları için karanfil yağı masajı iyi gelecektir.

4- Nane Yağı
Kas kasılması sonucu eklemlerde olyşan ağrının dindirilmesi için nane yağı ile masaj çok etkili bir yöntemdir. Bir kaç nane yağı damlası ile siz ve ayak eklemlerine masaj uygulanabilir.

5- Papatya Yağı
Gebelik döneminde mutlaka uzak durulması gereken yağlardan biri de papatya yağıdır. Kas gevşetici özelliği çok yüksektir. Regl döneminde yaşanan kas kasılmalarının giderilmesinde ve sancının dinmesinde en etkili yağ olarak bilinir.

6- Lavanta Yağı
Hem kasların hem de ruhun ve bedenin dinlenmesi için lavanta yağının rahatlatıcı etkisine güvenebilirsiniz. Evin bir kaç yerine içinde lavanta yağı olan kaplar koyarsanız yayılan lavanta kokuları arasında kendinizi fazlasıyla dinlenmiş hissedebilirsiniz. 

7- Okaliptüs Yağı
Kasları yavaş yavaş gevşetme özelliği sayesinde ağrı giderici özelliği fazla olan aromatik bir yağdır. Ağrı, kramp ve sancı gibi durumlarda cilt üzerine uygulanarak kullanılabilir.

8- Biberiye Yağı
Vücutta oluşan gerginlik ve stresin azaltılmasında çok etkilidir. Cilt yüzeyine direkt uygulanır. Alın ve şakak bölgesine ise bir miktar zeytinyağıyla karıştırılarak masaj yapılırsa stres kaynaklı baş ağrısının giderilmesinde fayda sağlar
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section