Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Depresyonu olan insanların çoğu tedavi alamıyor


Depresyon, dünya çapında engelliliğin önde gelen nedeni haline geldi ve yavaşlama belirtisi göstermiyor. 2030 yılına kadar Dünya Sağlık Örgütü, hastalığın küresel hastalık yükünün önde gelen nedeni haline gelebileceğini tahmin ediyor. Yüksek gelirli ülkelerde, mevcut literatürün gözden geçirilmesi, depresyonu olan kişilerin sadece %23'ünün "asgari" tedavi gördüğünü buldu. Düşük ve orta gelirli ülkelerde, yoksulların yüzde 3'ü en düşük asgari sağlık hizmetini alıyor. Analiz, 2000 ve 2021 yılları arasında 84 ülkeden 149 araştırmaya dayanıyor ve Güney Asya ve Sahra altı Afrika gibi bölgelerden gelen verilerde bazı boşluklar olsa da, bulgular büyük bir resim çiziyor.

Avustralya, Queensland Üniversitesi'nden epidemiyolog Alize Ferrari, "Küresel olarak majör depresif bozukluk için tedavi kapsamı düşük kalıyor ve birçok insan uygulama kılavuzlarında önerilen bakım seviyesini almıyor. Bu, bu hastalığın yarattığı muazzam yükü ele alırken uygun bakım ve tedavi kolaylaştırıcılarının sağlanmasını yeniden gözden geçirme ihtiyacını vurgulamaktadır” dedi. Önceki incelemeler, depresyon için tedavi açığının Avrupa'da %45'ten Afrika bölgesinde %67'ye ve Doğu Akdeniz bölgesinde %70'e kadar değiştiğini bulmuştur. Mevcut incelemenin ortaya koyduğu gibi, bu tedavilerin kalitesi de bir kişinin dünyanın neresinde yaşadığına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Diğer çalışmaların daha önce gösterdiği gibi, dünyanın dört bir yanındaki insanların yaşlandıkça kadın olma ve depresyon tedavisi arama olasılığı daha yüksek görünüyor. Öte yandan, daha genç ve erkek hastaların duygudurum veya duygusal sorunlar için tedavi arama olasılığı daha düşüktür. Bazı ülkelerde akıl ve ruh sağlığı hizmetleri iyi denebilecek seviyelerdeyken inceleme yapılan bazı ülkelerde henüz hasta ve doktorlara rehberlik edecek temel akıl ve ruh sağlığı politikası, mevzuatı bulunmamakta. Araştırmacılar , birçok düşük ve orta gelirli ülkede sakatlık ve ölümlerin önde gelen nedenlerinden bazıları olan sıtma , HIV / AIDS ve tüberküloz için tarihsel olarak küresel sağlık finansmanına öncelik verildiğini söylüyor.

Akıl ve ruh sağlığı için finansman hala yetersiz

Yapılan araştırmalara göre 2019 yılında, depresyon ve diğer akıl sağlığı bozuklukları gibi "bulaşıcı olmayan" hastalıklara yönelik küresel finansman, yine aynı yıl sağlık alanındaki tüm kalkınma yardımlarının % 2'sinden az olduğunu gösteriyor. Bu da demek oluyor ki, küresel olarak depresyon ve anksiyete bozuklukları için etkili tedavilerin arttırılması gerekiyor. Bu yapılabildiği taktirde,  yapılan araştırmalar dünyanın 2016 - 2030 yılları arasında 43 milyon yıl daha sağlıklı yaşam sürüleceğini ve milyarlarca doların kurtarabileceğini gösteriyor.

Şayet tedbir alınmazsa çok daha fazlası kaybedilecek

Kronik umutsuzluk, keder veya düşük öz-değer duygularının yanı sıra yorgunluk, uyku sorunları veya iştahtaki değişiklikler fiziksel olduğu kadar duygusal olarak da zarar görebilir , stres hormonlarının yüksek seviyelere ulaşmasından dolayı bu da kalp atış hızında değişikliklere, inflamasyon artışına, metabolik değişikliklere ve yol açabilir. Depresyon, bilinen tüm ruh sağlığı bozukluklarının en tedavi edilebilirleri arasında olmasına rağmen depresyonun tüm biçimleri tedavi edilemez durumdadır ve insanların yaklaşık % 80 - 90'ı ilaç, psikolojik yardım veya elektrokonvülsif terapi aldıktan sonra iyileşir.

2020 yılında hayatımıza giren pandemiden sonra küresel depresyon vakalarının arttığı bilinen bir gerçek. ABD’de yapılan araştırmalar pandemiden sonra depresyon vakalarının 3 katına kadar arttığını gösteriyor. 2021'de yayınlanan bir makalede araştırmacılar, gelecek için hazırlıksız olduğumuz konusunda uyardılar. Gazete, "Bu salgın, çoğu ülkede ruh sağlığı sistemlerini güçlendirmek için artan bir aciliyet yarattı ."Azaltma stratejileri, zihinsel esenliği teşvik etmenin yollarını içerebilir ve zayıf zihinsel sağlığın belirleyicilerini ve zihinsel bozukluğu olanları tedavi etmek için müdahaleleri hedefleyebilir. Majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarının yükünü ele almak için hiçbir eylemde bulunmamak bir seçenek olmamalıdır." diyor.

Çalışma PLOS Medicine'de yayınlandı .

Kaynak   

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section