Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Elektrikli otomobillerde batarya ömrü nasıl uzatılır?

Dünyada elektrikli otomobillerin hakim olacağı bir çağın hemen başındayız. Gündeme ilk geldikleri günden bu güne kadar elektrikli otomobil bataryalarının teknolojisinde kısa sürede çok büyük gelişmeler sağlandı. Bataryaların kullanım ömrü, şarj süreleri ve sundukları menzil konusunda yaşanan gelişmeler gelecekte daha üst düzey teknolojileri görebileceğimizin garantisi gibi duruyor. Bu yazımızda sizlere elektrikli otomobil bataryalarının kullanım ömrünü uzatmanın yollarıyla ilgili bir kaç kullanım ipucu vermeye çalışacağız.


Hızlı şarj özelliğini sık kullanmayın

Bir kahve içimi sürede bataryanın doluluk oranını %20'lerden %80 seviyelerine getirebilmek çok hoşa giden bir özellik. Ancak hızlı şarj ünitelerinin yüksek voltaj altında çalıştığını ve yüksek voltajın batarya ömrünü kısalttığını unutmamak gerekir. Çok acil ihtiyaçlar dışında hızlı şarj yerine üreticinin önerdiği aralıklardaki şarj özelliklerini kullanmak batarya ömrünün maksimuma yakın olmasını sağlayacaktır.

Kullanımın hemen sonrasında şarja bağlamayın

Elektrikli araç bataryalarının en büyük düşmanı sıcaklıktır. Aracınızı kullandığınız süre boyunca batarya hücrelerinde ısınma meydana gelir. Kullanımın arkasından eğer aceleniz yoksa en az yarım saat bekledikten sonra otomobilinizi şarja bağlamak bataryanın uzun süreli kullanılabilmesine katkı sağlayacağını unutmayınız.Bataryanın tam bitmesine izin vermeyin

Batarya doluluk oranına dikkat edilmesi maksimum kullanım ömür süresini etkileyen bir faktördür. Araç bataryanızın doluluk oranının %20'nin altına düşmemesine mümkün olduğunca özen gösterin. Dünyadaki büyük üreticiler bataryaların % 20-80 aralığında doluluk oranıyla kullanılmasının en ideal yol olduğu konusunda hemfikirler.

Şarjda takılı bırakmayın

Tıpkı diğer bataryalı cihazlarda olduğu gibi otomobillerinde optimal şarj süresini aşmamak gerekir. Şarj olduktan sonra fişi çekmemek hem enerji israfına hem de bataryanızın kullanım ömrünün kısalmasına neden olacaktır.

Otomobili güneş altına park etmeyin

Daha önce de belirttiğimiz gibi elektrikli otomobillerin bataryalarının baş düşmanı yüksek sıcaklıklardır. Hava sıcaklığının yüksek olduğu güneşli günlerde aracınızı mümkün olduğu kadar gölge alanlara park etmeniz batarya ömrünün uzun olmasına katkı sağlar.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section