Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

USB-C Şarj Girişi Akıllı Cihazlarda Standart Olacak


Üretimde olan taşınabilir elektronik cihazların Lightning, Micro-USB ve USB-C gibi farklı şarj giriş üniteleri bulunuyor. Bu farklılık farklı cihazlara sahip kullanıcıların yanlarında farklı şarj cihazları taşımak zorunda kalmalarına neden oluyor. Aynı zamanda ortaya çıkan elektronik atıkların daha fazla olmasında da bu farklılığın etkisi çok büyük.

AB Konseyi ve AP Perlementosu tarafından alınan karara göre AB sınırları içinde satılacak akıllı telefon, dijital fotoğraf makineleri, kulaklık, taşınabilir oyun konsolu, hoparlör gibi elektronik araçların şarj giriş ünitelerinin USB-C olacak şekilde olması konusunda uzlaşma sağlandı. Tek tip şarj ünitesine sahip cihazların 2024 sonbaharından itibaren satışı sağlanacak. Böylece şarj gerektiren taşınabilir tüm cihazlar tek tip şarj cihazıyla doldurulabilecek.


Tüketicilerin tek tip cihaz kullanmasıyla oluşacak elektronik atık miktarında ciddi bir azalma hedefleniyor. Böylece her yeni cihaz için ayrı bir kablo ve şarj cihazının oluşturduğu israfın da önüne geçilecek. Kanun düzenlemesi yürürlüğe girdikten 40 ay sonra dizüstü bilgisayarlar da bu kapsama alınacak. Üreticiler hızlı şarj sistemine sahip cihazları da USB-C girişi ile uyumlu hale getirecekler.

Halihazırda Android cihazların büyük çoğunluğu zaten USB-C girişlerini kullanıyor. Kulaklık, hoparlör ve dizüstü bilgisayar gibi diğer cihazlarda da bu girişi kullanan nodel sayısı oldukça fazla. Düzenlemeden en çok etkilenen firma ise Apple olacak. Apple firmasının akıllı telefonları, bazı tablet ve kulaklıklarında lightning adlı farklı bir giriş kullanılırken yeni nesil iPad ve dizüstü modellerinde USB-C kullanılıyor.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section