Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Dünyanın en iyi elektrikli otomobillerinden biri olan KIA EV6

Son yıllarda elektrikli otomobillerde görmeye aşina olduğumuz tasarım çizgilerinden çok farklı hatlara sahip olan KIA EV6 ön panjur tasarımı ve ön kaputunun standartlara göre daha kısa tutulmuş olması bu aracı rakiplerine göre bir adım öne çıkarıyor. Kısa ön kaput tasarımı normalde araçları çirkin gösterirken bu araçta tam tersine olağanüstü bir sportiflik ve şıklık kazandırmış. Aracın bu şık tasarımı Karim Habip adlı tasarımcıya ait. Ünlü markaların pek çok pemium modellerine imza atmış olan Habip, 2017 yılından beri KIA bünyesinde çalışıyor.

KIA EV6'nın tasarımında klasik Güney Kore otomobillerinin karakteri kısmi olarak öne çıkmış olsa da tampon ve far tasarımı diğer tüm modellerden ayrışmasını sağlıyor. Farlarda çift katmanlı LED farlar dikkat çekiyor. Bu katmanlardan biri yolu aydınlatırken diğer katman ise kör noktaların aydınlatılmasını üstleniyor. Çift katmanlı mercek kullanımı gece sürüşlerinde sürücülere çok büyük kolaylık sağlıyor.

KIA EV6'nın gövde tasarımıÖn tampona yerleştirilmiş olan bir sensör ise Adaptif Cruise Control (ACC) ve yaya koruma amaçlı güvenlik önlemi olarak dikkat çekiyor. Aracın yan profilden görünümü de alıştığımız tasarımlara göre oldukça ilginç bir tasarıma sahip. 4690 mm uzunluğa sahip olan aracın aks aralığı 2900 mm . Bu uzunluk değerleriyle araç aslında A sınıfı bir otomobil genlerini taşıyor. Ön kaputun altında motor olmadığı için araçın ön tekerleri mümkün olduğu kadar aracın önüne yakın olarak konumlandırılmış. Lastiklerin ön kısma çok yakın olması araca hem güzel bir görünüm kazandırmış hem de yol tutuşunu mükemmel hale getirmiş.

Gövde rengindeki kapı kolları gövde içine gizlenmiş durumda. Anahtar yanınızdayken araca yaklaştığınızda kapı kolları hemen ortaya çıkıyor. Arka yolcu camlarının arkaya doğru daralıyor olması arkadaki yolcular için bir basıklık hissi oluşturmuyor. Giriş seviyesi olan Prestige versiyonunda 19'' jantlar bulunurken GT-Line ve GT-Long versiyonlarında 20'' jantar kullanılmaktadır.


Aracın arka tasarımı da en az ön ve yan tasarımı kadar göz alıcı özelliklere sahip. Araca sanki arka tarafında spoiler kullanılmış gibi bir görünüm kazandırılmış. Aracın yan aynalarına dikkat çekmeden de geçmeyelim çünkü yan aynaların işlevselliği ve aerodinamik yapısı diğer KIA modellerinde bulunmuyor. Arka stoplarının bumerang tarzı bir görünüme sahip olması aracın arka kısmında bütünlük hissini kuvvetlendiriyor.

KIA EV6'nın iç tasarımı

Aracın koltukları normal konumunda iken 520 litre hacim sunulan araçta bagajın altında 65 litrelik bir saklanma alanı daha bulunuyor. Bagajda şarj kabloları, lastik tamir kiti gibi araçlar oldukça iyi gizlenmiş ve kalabalık bir görünüm oluşturmuyor.

Arka yolcu yaşam alanı oldukça geniş ve çok uzun kişilere bile yeterli diz mesafesi sunulmuş. Çift kademeli koltuk ısıtma, USB girişleri ve arka kısımda zeminin tamamen düz olması yolcu konforu için düşünülmüş detaylar. Aracın ön yolcu alanında kullanılan teknolojiler, kullanım kolaylıkları ve malzeme kalitesi bu aracın neden dünyanın en iyi elektrikli aracı olduğunun en güzel delili olarak kabul edilebilir. Direksiyona geçtiğinizde kendinizi bir uzay mekiğinde hissedeceksiniz desek abartmış olmayız.  Kullanılan yalıtım malzemesinin kalitesi aracı seyir esnasında tamamen sessiz hale getiriyor.

KIA EV6'nın teknik özellikleri

Tamamen elektrikli bir araç olan KIA EV6, tek şarjla 506 km'ye kadar menzil imkanı sunuyor. Ultra şarj özelliği sayesinde sadece 18 dakikada %10'dan %80 şarj düzeyine ulaşılabiliyor. Kalıcı mıknatıslı senkron motor (PMSM) teknolojisinin kullanıldığı EV6 'nın teknik özelliklerine ait tüm detaylara BURADAN ulaşabilirsiniz.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section