Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Mutlaka görülmesi gereken tarihsel özellikli beş şehir

Bu yazımızda tarihçilerin hayran oldukları ve mutlaka gezilmesi gereken yerler olarak nitelendirdikleri beş şehirden kısaca bahsetmeye çalışacağız. Bu şehirlerin tarihi yapılarının mimari özellikleri insanı kendisine hayran bırakan güzellikleri bünyesinde barındırıyor. Bu kentler binlerce yıl önceki tarihi olaylara şahitlik etmiş olmalarına rağmen günümüzde de tüm güzellikleriyle ilgi odağı olmaya devam ediyorlar. İşte dünyada geçmişiyle, günümüzdeki güzellikleriyle görülmesi gereken ülkemiz dışındaki şehirler...

Semerkand


"Mavi Kubbeli İnci" olarak tanımlanabilecek bu kadim şehir Orta Asya'nın görülmesi gereken önemli tarihi şehirlerinden biridir. 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişiyle dünyanın en eski şehirlerinden biri olan Semerkand, Özbekistan'ın ilim ve kültür alanında öne çıkmış göz kamaştıran güzelliklere sahip otantik şehridir. 1365 yılında Timur İmparataorluğu'nun başkenti olmuş ve o tarihten bu yana gezginlerin ve şairlerin anlatımlarında masalsı özellikleriyle öne çıkmıştır. Pek çok devlete de başkentlik yapmış olan bu kadim şehrin topraklarında sayısız bilim insanı ve devlet adamı yetişmiştir. 

Buhara


Türk-İslam medeniyetininin beşiği sayılabilecek olan Buhara, tarihin en önemli şehirlerinden biri olarak kabul edilir. Özbekistan'ın güzide şehri Buhara, tarihi boyunca sakladığı kültürü ve mimari özellikleriyle görülmesi gereken tarihi şehirler listemizde ikinci sırayı fazlasıyla hak ediyor. Şehrin arkeolojik bulgulara göre 2 bin 500 yıllık bir tarih geçmişinin olması ve eserlerin çok az yıpranmış olarak günümüze ulaşması nedeniyle tarihçilerin övgüsünün ne kadar haklı olduğunu anlıyoruz. 

Floransa


Görkemli tarihi yapıları ve eşsiz mimari özellikleriyle tarihçileri kendine hayran bırakan bir diğer şehir ise İtalyamn şehri Floransa. Kuzey İtalya'nın Toscana bölgesinin başkenti olan Floransa, geçmişte kısa bir dönem İtalya Krallığı'na başkentlik yapmıştır. Rönesans'ın doğum yeri, Leonardo da Vinci ve Michelangelo gibi ünlü ressamlara ilham kaynağı omuş ve yetiştirmiş bu şehir İtalya'nın kültür ve sanat faaliyetlerinin en yoğun olduğu şehirdir. Floransa'daki müzeler ve sanat galerileri her yıl yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır.

Roma


İtalya'nın başkenti Roma da tarihin izlerinin capcanlı olarak gözler önünde durduğu bir şehir. Roma ziyaretinizde tarihi dokunun ne kadar korunmuş bir halde günümüze ulaşdığı dikkatinizden kaçmayacaktır. Avrupa'nın en geniş alana yayılmış başkenti ve İtalya'nın en çok nüfusa sahip şehri olması bu şehirdeki kültürel hayatı her an canlı tutmaktadır. 2 bin 800 yıllık geçmişe sahip olan Roma pek çok imparatorluk ve krallığa başkentlik yapmıştır. Tam bir açık hava müzesi durumundaki Roma'da mutfak kültürü de dünyada saygın kültürlerden biridir.

Kudüs


Müslümanlık, Hristiyanlık ve Musevilik dinleri için kutsal kabul edilen Kudüs, İslamiyet'in ilk kıblesidir. Bu tarihi şehir eskinin ve yeninin bir arada olduğu mimarisi ve şehir dokusuyla ziyaretçilerini büyülü bir dünyaya götürmektedir.


Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section