Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

TSK Envanterinde Bulunan 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar

Savunma amaçlı olarak kullanılan 4x4 zırhlı araçlar konusunda çok etkin bir konumda bulunan savunma sanayimiz hem kendi ordumuz için üretilen, hem de yurt dışına çok sayıda satılan araçla dikkatleri üzerinde topluyor. Taktik tekerli 4x4 zırhlı araç üretimi alanında pek çok yerli firma faaliyet gösteriyor. BMC, Otokar, FNSS, Nurol Makina, Katmerciler, Best Grup ve Tümosan firmaları ürettikleri araçlarla hem ordumuzun güçlenmesi ve hareket kabiliyetinin artmasına hem de ülke ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Şimdi bu firmalar tarafından üretilmiş ya da üretimi devam eden araçlara yakından bakalım.

Kirpi

Kirpi, mayına karşı korumalı araç sınıfında yer alan yüksek zırh özelliklerine sahip bir araç olarak TSK envanterinde yer almakta ve 1000'den fazla Kirpi aracı savunma ve terörle mücadelemizde aktif olarak kullanılmaktadır. BMC tarafından üretilen ve 19,7 ton azami ağırlığa sahip olan Kirpi'de şok emici özelliğe sahip 13 personel koltuğu bulunuyor. Başka ülkeler tarafından oldukça ilgi gören Kirpi, önemli ihraç rakamlarına da ulaştı. BMC firması bu aracı geliştirmeye yönelik çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Kirpi 2 aracını üreten firma, yeni modelde azami ağırlığı 20.8 tona çıkarttı. Bağımsız süspansiyonlar, şok emici koltuklar, monokok zırhlı kabin ve silah taşıma özelliklerinin geliştirilmiş haliyle Kirpi 2 aracının 529 adedi TSK envanterine dahil oldu.

Vuran


BMC firmasının yeni ürünlerinden biri olan Vuran, Kirpi ve Kirpi 2'ye göre daha hafif olarak üretildi. 9 personel taşıma kapasitesi olan araç kendine özgü "V" tipinde tabana sahip. Bu zırhlı aracın en karakteristik özelliği ise yüksek koruma ve hareket kabiliyetine sahip olması. Monokok gövdesi, zırhlı kabin ve camları, şok emici koltukları, silah istasyonu ve acil çıkış kapağı ile personele mayın ve balistik tehditlere karşı yüksek koruma özelliğine sahip. Özel görüş sistemleri, otomatik yangın söndürme sistemi, merkezi lastik şişirme özelliği, uzaktan komutalı otomatik silah istasyonu, ve daha bir çok özelliği ile Çok Amaçlı Zırhlı Araç sınıfında ordumuza güç katacak bir araç konumunda. 

Amazon


BMC tarafından üretilen dördüncü 4x4 zırhlı araç ise Amazon. İçinde 7 personelin görev yapabildiği Amazon modeli, BMC üretimi araçlar arasında en küçük boyutlara sahip olmasına karşın en hızlı ve manevra kabiliyeti en yüksek olan araç olarak öne çıkıyor. Amazon'un azami yüklü ağırlığı 14 ton. Bu araç hali hazırda EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) ve Katar ordusu tarafından kullanılıyor. 

Cobra 2


Otokar firması tarafından üretilen araçlar arasında en popüler olan zırhlı araç modelidir. Geçmiş yıllara kadar TSK tarafından en çok kullanılan araç olan Cobra modeli artık operasyonlarda nadir olarak yer alıyor. Çünkü 90'lı yılların sonundan 2010 yılına kadar sahada inanılmaz başarılara imza atan bu model son yıllarda ortaya çıkan saha ihtiyaçlarına cevap verecek özelliklere sahip durumda değil. 6,7 ton ağırlığa ve 9 personel taşıma kapasitesine sahip bu aracın yerini saha şartlarına göre güncellenmiş Cobra 2 modeli aldı. Cobra 2 yenilenmiş koruma özellikleri, 13,5 ton ağırlığı ve 10 personel kapasitesiyle hem TSK tarafından aktif kullanılıyor hem de pek çok ülkeye ihraç ediliyor.

Kaya II


Otokar tarafından üretilen bir diğer zırhlı araç modeli ise Kaya II. Bu model mayına karşı korumalı araç sınıfında yer alıyor. Azami 14,5 ton ağırlığa ulaşabilen bu araç, 10 personel taşıyabiliyor. KAYA II, burularak araziye maksimum uyum sağlayabilen bir şasiye sahiptir. Sağlam şasisi mayın mühimmatlara karşı üstün koruma sağlar, her türlü arazi ve iklim koşulunda benzersiz hareket kabiliyeti sunar.

Ural


EGM tarafından kullanılan zırhlı araçların yerini daha modern araçlara bırakması amacıyla Otokar tarafından üretilen Ural 6,4 ton azami ağırlığa sahip ve 8 personel araç içinde görev yapabiliyor. Özgün tasarıma sahip şasi, kendini ispatlamış dayanıklı motor, tüm arazi şartşlarına karşı dayanıklı şanzıman ve mekanik aksam özellikleriyle verilen tüm görevleri yerine getirecek bir zırhlı araçtır.

Akrep 2


Zırhlı taşıyıcı araçlar konusunda Otokar'ın en yenilikçi özellikler taşıyan modeli ise Akrep 2 olarak bilinir. Gücünü hibrit, dizel ve elektrik gibi alternatifi olan güç kaynaklarından alabilen bu araç Türkiye'nin elektrikli zırhlı personel taşıyıcısı olma unvanına sahiptir. 13,5 ton azami ağırlığa ulaşabilen araç içinde sürücü, komutan ve silahçı olmak üzere üç personelin görev yapmasına imkan sağlıyor. Küçük boyutlu olmasına rağmen 90 mm çapına sahip silah gücüyle donatılabiliyor.

Pars 4X4


Ülkemizde taktik tekerlekli 4x4 zırhlı araç üreten yerli firmalardan biri de FNSS firmasıdır. Firmanın üretim yoğunluğu paletli araçlar, 6x6 ve 8x8 taktik tekerlekli zırhlı araçlar olsa da 4x4 silahlı zırhlı araç alanında Pars 2 modeli üretiliyor. Amfibi (hem karada hem suda gidebilen) özellikteki bu araç, 4 personel taşıyabiliyor. PARS 4x4; ileri gözetleme, Anti-tank ve komuta kontrol gibi özel maksatlı görevleri yerine getirmek üzere tasarlanmış bir özel bir araçtır. Araç tüm operasyonel gereksinimlere cevap verecek şekilde teknik ve mekanik özelliklere sahiptir.

Ejder Yalçın 4x4


Türkiye'nin önemli zırhlı araç üreticilerinden biri olan Nurol Makina tarafından üretilen bu araç firmanın en popüler ve en beğenilen aracı olarak biliniyor. 18 ton azami ağırlığa ve 11 personel taşıma kapasitesi olan bu zırhlı araç Avrupa'dan Afrika'ya kadar pek çok ülkeye ihraç edilmiş durumdadır. EJDER YALÇIN 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı, yüksek torka sahip dizel motoru ve tam bağımsız süspansiyon sistemi ileher tür arazi koşulunda üstün performans sunar. EJDER YALÇIN 4x4’ün geliştirilmesi sırasında üstün güvenlik özelliklerinin yanı sıra kullanıcının operasyonel ve ergonomik ihtiyaçları da dikkate alınmış ve böylece personelin güven içinde, etkili görev yapması için ideal bir araç üretilmiştir. Silah yerleşimi için farklı konfigürasyonlara imkan verebilen bir araçtır.

Ilgaz II


Nurol Makina tarafından üretilen bir başka model olan Ilgaz II, Ural ile aynı sınıfta yer alıyor. Bu araç EGM tarafından kullanılması amacıyla özel olarak geliştirildi. 8.8 ton azami ağırlığa sahip olan bu araç 8 personel taşıyabiliyor. 

Yörük


Nurol Makina tarafından üretilen Yörük zırhlı 4x4 araç 10 ton ağırlığa sahip ve 9 personelin görrev yapmasına imkan sağlıyor. Henüs TSK envanterine girmeden Katar'a ihraç edilmesiyle önemli bir başarıya imza atılmıştır. Yörük hakkında daha detaylı bilgiye buradaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hızır


Yurt dışına yaptığı ihracatlarla adını duyuran ve ülke ekonomisine ciddi katkı sunan Katmerciler Holding tarafından üretilen Hızır 4X4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç tam 16 ton ağırlığa sahip. 9 personelin rahat ve güvenli şekilde görev yapabildiği Hızır modelinin keşif gözetleme donanımlı versiyonu ise Ateş olarak adlandırılıyor. En üst düzey balistik ve mayın koruma sistemine sahip olan Hızır 2 modeli de geliştirildi. Hızır 2, önceki versiyona göre daha hızılı ve daha heybetli bir yapıya kavuştu. 
ızdan ulaşabilirsiniz.

Khan


Katmerciler Holding tarafından üretilen bir diğer araç ise Khan. 6 ton azami ağırlığıyla hafif sayılabilen Khan modelinin içinde 8 personel görev yapabiliyor. Terörle mücadelede ihtiyaç duyulan hafif ZPT araç olması amacıyla üretilen Khan,  zırhlı araçlarda nanoteknolojinin kullanıldığı bir model olmasıyla öne çıkıyor.

Aşkar


Meskûn mahal operasyonlarında kullanılmak üzere Best Grup bünyesinde özel olarak geliştirilen AŞKAR'ın en dikkat çekiçi özellikleri kıvrak ve çevik olması. Üstün koruma özelliklerine sahip bu araç, saatte 150 km gibi yüksek hızlara ulaşabilmektedir. AŞKAR, bu özelliklerinin yanında, 1 metre derinliğindeki sulardan geçebiliyor, %40 dik eğime tırmanabiliyor ve %20 yan eğimde hareket edebiliyor. Aşkar yedek parça sıkıntısının yaşanmaması için herhangi bir tedarikçiden kolaylıkla elde edilebilecek parça ve donanım özelliklerine sahip olmasıyla biliniyor. Araç 5 personele görev imkanı sağlıyor.

Pusat


Motoru, transmisyonu ve aktarma organları Tümosan tarafından üretilen Pusat, %100'e yakın yerlilik oranı ile en yüksek yerlilik oranına sahip zırhlı araç olarak öne çıkıyor. Pusatın içinde 9 personel yüksek güvenlikli olarak görev yapıyor


Tags

Yorum Gönder

2Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.
  1. araçlara entegre edilebilecek silah istasyonlarını ekleseydiniz keşke

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Araclara cok farkli konfgurasyonlarda silah eklenebiliyor makinali tufek, makinali top, atgm gibi gebel olarak araclarin gorev yerlerine veya kullanim amaclarina gore degistiriliyor

      Sil

Yorumunuzu buradan gönderebilirsiniz

Top Post Ad

Ads Section