Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Afrika yaban köpeği hakkında detaylı bilgiler


Afrika yaban köpeği Orta Afrika'nın geniş ovalarında, yarı çöl iklim bölgelerinde ve yoğun ormanlarında yaşayabilen, Orta Afrika ekosistemindeki değişken şartlara çok iyi uyum sağlayan bir köpek cinsidir. Latince adı Lycaon pictus'tur ve "boyalı köpek" anlamına gelir. Bu isim hayvanın postunun benekli olmasından kaynaklanır. Afrika yaban köpekleri düz renkli olabildiği gibi aynı zamanda siyah, kızıl,  kahverengi, kırmızı, sarı ve beyaz desenler taşıyabilirler. Afrika yaban köpekleri uzun bacaklıdırlar ve çok narin bir şekilde koşarlar. Bulundukları ekosistemdeki hiçbir hayvan  Afrika yaban köpeği kadar uzun mesafe koşamaz. Avlarını ta ki yorulup bitkin düşene kadar sürekli kovalarlar. Avları bitkin düştüğünde ise sürü halinde saldırırlar ve avı en kısa sürede tüketirler.


Afrika Yaban köpeklerinin gövde uzunlukları 70-110 cm arasındadır. 25-40 cm arasında bir kuyruk uzunluğu vardır. Yaşam süreleri 10-15 yıl arasında olup, yetişkin bir Afrika yaban köpeğinin ağırlığı 35 kilogramı bulabilir. Bel seviyesinden itibaren yerden yükseklikleri 60-70 cm kadardır. Sürü üyelerinin her biri farklı desende posta sahiptir. Bu farklılık onların birbirlerini ayırt etmelerini sağlar. Afrika'da nesli tehlike altında olan hayvanlardan biridir. Afrika yaban köpeğinin tek can düşmanı aslanlardır. Diğer yırtıcılar sürü halinde dolaşan bu köpeklere yaklaşmaya cesaret edemezler. Sadece avlarını çalmak için uğraşırlar. Çıkabildikleri maksimum hız 65 km/h dir. Ancak yaklaşık 1 saat boyunca hiç durmadan koşabilirler. Bu özellik onları avları karşısında avantajlı kılar. Özelleşmiş yapıdaki dişleri hızlı bir şekilde öldürmeye ve parçalamaya çok uygundur.


Sürü üyeleri arasında hiyerarşik bir düzen vardır. Sürüde sadece alfa çift yavrulayabilir. Diğer üyeler bunların yavrularını korumak ve beslemekle görevlidir. Dişi köpek 70 gün kadar bir gebelik süresinden sonra  ortalama 20 adet yavru dünyaya getirir. Yetişkinler avladıkları eti midelerinde saklayarak ava çıkamayacak kadar küçük yavrulara getirir ve kusarlar. Bu yumuşatılmış besinler özellikle 3-4 haftalık yavruların beslenmesinde önemlidir. Afrika yaban köpeğinin ortalama yaşam süresi 11 yıl kadardır.

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section