Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Louise Gölü, Alberta, KanadaKanada Alberta'daki Banff Ulusal Parkı'nda bir buz gölü olan Louise Gölü, çarpıcı güzelliği ile ünlüdür. Lake Louise (Louise Gölü), Küçük Balık Gölü olarak da bilinir. Eskiden Emerald Gölü olarak bilinen göl, sonra Kraliçe Victoria'nın dördüncü kızı olarak adlandırılmış ve son olarak Kanada Valisi Princess Louise Carolina Alberta  tarafından Lake Louise (Louise Gölü) olarak yeniden adlandırıldı.

Kanada Kayalık Dağları'nın arasında yer alan Banff Ulusal Parkı, 1885 yılında kurulmuştur ve Kanada'nın en eski milli parkıdır. Milli park, Caglary kentine 109 kilometre uzaklıktadır. Dağlık alan iğne yapraklı ormanları, dağ çayırları, buzulları içerir. Kışın çoğunu buzla kaplı geçiren Lake Louise, Banff Ulusal Parkı'nın bir diğer gözde rotalarından birisi. Ayrıca kış aylarında bölgeye gelen ziyaretçilerin kızaklarla buz üzerinde kayak yaptıkları bir yerdir.

Zümrüt yeşili ve turkuaz su, Victoria Buzulu'nun erimiş sularından gelir. Göl, alabalık balıkçılığı ile ünlü 3 km uzunluğundaki Louise Creek'ten  Bow Nehri'ne doğru akar. Gölde küçük balık türleri yaşamaktadır. Gölün çevresinde 53 tür memeli var. En yaygınları geyikler, kurt, ayı, tilki, şişman koyunlar, sincap gibi küçük canlılardır. Karla kaplı dağlar ve yemyeşil ormanlarla çevrili bu bölge, fotoğrafçılar için en popüler yerlerden biridir. Çevresindeki dağların doğal kaynak sularına ev sahipliği yaptığı bölge bu özelliği ile de dikkat çekiyor.

Mavi ile yeşil arasında inanılmaz bir renge sahip olan bu göl, çevresindeki dağlarla eşsiz bir manzaraya sahip. Dört mevsim boyunca Lake Louise'de yapılacak pek çok şey var. İlkbahar ve yaz aylarında gölde kano ile gezintiye çıkabilir, göl çevresinde yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapabilirsiniz. Kışın göl donduğunda kızakla kayma, dağ bisikleti ve binicilik yapabilir, buz pateni gibi aktiviteler yapmak mümkün. Kasım ayı ile Mayıs ayları arasında uzun bir kayak sezonu vardır. Dünyanın en büyük kayak merkezlerinden birine ve Kanada'nın en büyük ikinci kayak alanına sahiptir.

Göl için ana tehdit, insanların vahşi yaşam ve ekosistemle olan etkileşimlerini dengelemektir. Gölün karşı karşıya olduğu diğer sorunlar arasında dünyanın en ünlü boğazdaki balık türlerinin neslinin tükenmesi ve küresel ısınma nedeniyle kayalık buzulların kademeli olarak tükenmesi yer alıyor.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section