Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

İş hayatında aranan bir kişi olmak isteyenler neler yapmalı?


İş hayatında kendinizi iyi bir yere konumlandırmak, hem işveren hem de takım arkadaşlarınız tarafından önemli biri olarak görülebilmek ve hatta idol olabilmek için bazı özelliklere sahip olmamız gerekir. İş hayatında başarılı olmuş kişilerden ve iş hayatı duayenlerinden elde ettiğimiz verileri analiz ettiğimizde beş özelliğin öne çıktığını söylemek mümkündür.

Güven sağlamak 


Bir çalışan, çalıştığı işyerindeki zincirin bir halkasıdır. Çalışan kişi, takım arkadaşlarına, yöneticilere ve iş yaptıkları kişilere öncelikle güven vermek zorundadır. Çünkü konuşmasında ve davranışlarında güven vermeyen bir kişiyle hiç kimse iş yapmak istemez. Güvenin en basit göstergesi ise verdiğin sözü tutmak ya da tutamayacağınız sözü vermemektir. Ayrıca güvenilir olmak sadece iş hayatı için değil tüm yaşantımız için önceliğimiz olmalıdır.

Olumsuz olmamak


Bazı insanlar vardır ki her zaman olumsuzu yaşar, olumsuzu gösterir yani bardağın boş tarafıyla ilgilenir.  Böyle bir insanla kim ne kadar çalışmak ister ya da kim aynı projede sorumluluk almak ister? İŞ hayatında temel amaç minimum kaynakla maksimum verim elde etmektir. Sürekli azlıktan şikayet eden bir çalışan, patronların istediği bir çalışan olmaktan çok uzaktır. Sürekli sızlanmak yerine elde olan kaynakları kullanarak maksimum verimi almak için çaba göstermemiz gerekir. Hangi iş kolunda olursa olsun elinizde hep sınırlı kaynaklar olacaktır. Yönetici konumunda olan insanlar, çalışanlarının bu kaynaklarla neler yapabileceklerini duymak ister. Sizin problemlerden yakınmanızı değil, çözüm odaklı olmanızı bekler. 

İlişki yönetimini iyi yapabilmek


İşyerinizde sosyal ilişkileri güçlü, iletişim becerileri güçlü, her türlü zor insanla iletişim kurarak istediğinizi alabilecek bir sosyal altyapıya sahip olmanız gerekir. İş dışındaki sosyal çevremizde veya aile hayatımızdaki insanlarla iyi anlaşıyor olabiliriz çünkü onlarla sosyal ve kültürel yapımız büyük oranda benzerlik gösterir. İş hayatınızda ise çok farklı yaşam ve kültür özelliklerine sahip insanlarla karşılaşırsınız. Her tür insanla iyi ilişki kurmayı becerebilmek işyerinizdeki başarınız açısından önemlidir. Bu konuda gözlem yeteneğinizi geliştirmenizi tavsiye ederiz. Ne kadar çok insan gözlemlerseniz, notlar ve kararlar alırsanız ilişki yönetiminde o kadar başarılı olursunuz.

Kendini yenileyebilen biri olabilmek


Hayatta her şey o kadar hızlı değişiyor ki insanın her şeye uyum sağlaması gerçekten çok zor. İşinizle ilgili bütün değişim ve gelişmeleri takip eden ve uyum sağlayabilen biri olmak iş hayatında sizin aranan bir kişi olmanızı sağlayacak önemli konulardan biridir. Kendini yenilemeyen, araştırmayan, okumayan, gözlem ve analiz yapmayan biri olmamak gerekiyor. Her zaman yeniliklere açık olmalısınız. Patronlar kendi işleriyle ilgili güncel gelişmeleri takip eden, verimliliği artıracak yeni fikirlerle kendisine gelen çalışanlara karşı daha yakın olurlar.

Hızlı çözüm üreten biri olabilmek


Esnek bir zihin sahibi olmak ve işyerinizde bir sorunla karşılaşıldığında farklı yollardan yaklaşarak hızlı bir çözüm üretebilmek kariyeriniz için çok önemlidir. Böyle hızlı çözüm üretebilen bir kişi olarak tanındığınızda patronunuz bile en ufak sorunda sizi danışmanı olarak görebilecektir buna emin olabilirsiniz. İşyerinizde farklı bakış açılarıyla ve iyi bir anlatım diliyle kendinizi farklı yerlerde bulabilirsiniz.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section