Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Mutluluk Hormonu Serotonin


🔴 Serotonin Nedir, Ne İşe Yarar?

Serotonin, insanlara mutluluk, güçlü bir yaşam ve esenlik hissi veren bir nörotransmiterdir. Yeterli miktarlarda salgılandığında, kişinin davranışı, yani ruh hali üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bundan dolayı mutluluk hormonu olarak bilinir. Bu hormonun beyin tarafından yetersiz üretimi başta depresyon ve anksiyete olmak üzere birçok sağlık sorununa yol açabilir. Serotonin eksikliğini tedavi ederken, genellikle bu hormonun üretimini uyaran antidepresanlar reçete edilir.Kimyasal bir sinir hücresi olarak beyin ve bağırsakta üretilir. Monoamin grubuna aittir ve amino asit triptofandan oluşur. Beyin ve bağırsakların yanı sıra kan trombositlerinde ve merkezi sinir sisteminde de  bulunur. Kan-beyin bariyerini geçemediği için, beynin kullandığı serotonin beyinde üretilmelidir. Serotonine ihtiyaç duymamızın bir başka nedeni de uykumuzu düzenlemektir. Güneş battığında, vücudunuz uykuya dalmanıza ve normal uyku döngülerine yardımcı olmak için daha fazla serotonin ve melatonin salmaya başlar.

Düzenli, dengeli beslenme, egzersiz, yoga ve meditasyon ile beynimizin doğal olarak salgıladığı serotonin miktarını artırmak mümkündür Bu hormon, fındık, peynir ve kırmızı et gibi bazı yiyeceklerde bulunan temel bir amino asit olan triptofandan yapılır. Beynimizde serotoninin azalmasına neden olan en önemli faktörlerden biri triptofan eksikliğidir.

🔴 Serotonin Seviyesi Nelerden Etkilenir?

Açlık, yorgunluk, stres, yemek, ışık ve ilaç gibi faktörler insan vücudundaki serotonin seviyelerini etkiler. Stres ve hipoglisemi serotonin seviyelerini düşürür;Oksijen, kusmak, aminler (peynir, çikolata, portakal, mandalina, domates gibi) içeren yiyecekler ve triptofan adı verilen bir amino asit (süt, hindi gibi) içeren yiyecekler serotonin seviyelerini yükseltir. Spor ve masaj da triptofanın emiliminde önemli faktördür. Örneğin yüzme, bisiklete binme, tempolu yürüyüş gibi egzersizler yapabilirsiniz.🔴 Serotonin Üretimini Arttıran Gıdalar

Yumurta, Peynir, Ananas, Tofu (Soya Peyniri), Somon, Fındık ve Yağlı Tohumlar, Hindi Eti, Probiyotik İçeren Gıdalar, Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler (Ispanak) Serotonin takviyeleri ve serotonin içeren diğer ilaçları almadan önce  mutlaka doktorunuza danışın.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section