Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Sultan Sazlığı Milli Parkı - Kayseri


Sultan Sazlığı Milli Parkı, ülkemizin önemli kuş cennetlerinden biridir. Kayseri iline bağlı Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçeleri arasında 24.357 hektarlık bir alanı kapsamaktadır. Öncesinde tabiatı koruma alanı statüsünde iken 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Milli Park statüsü kazanmıştır. Sultan Sazlığı Milli Parkı, tatlı ve tuzlu su ekosistemlerinin bir arada bulunduğu nadir sulak alanlardan biridir. Nesli tehlike altında olan 301 tür kuş bu alanda kuluçka, beslenme ve barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Turna, kaşıkçı kuşu, akbalıkçıl ve flamingo kuşlarının aynı alanda kuluçkaya yattığı tek bölge burasıdır. Bu kuşların Avrupa'daki varlıklarının kaynağı bu sulak alandır.


Adını Osmanlı döneminde sultanların avlak yeri olmasından almaktadır. Geçmişte Osmanlı askerlerinin doğuya seferleri sırasında da askerlere konaklama için uygun bir mekan olarak kullanılmıştı. Osmanlı padişahlarından IV. Murat Revan seferine çıktığında 3 ay kadar bu bölgede kalmıştı. Sultan Sazlığı, geçmiş jeolojik dönemlerde aktif bir yanardağ olan Erciyes Dağı'nın yükselmesiyle oluşan su toplama havzasında oluşmuştur. Afrika ve Avrupa arasında göç eden kuşların iki önemli göç yolu burada kesişmektedir. Kuş gözlemcileri için bir cennet sayılabilecek bu sulak alan flora açısından da oldukça zengindir. Bölgede 428 farklı türde bitki tespit edilmiş olup bunlardan 48 tanesinin o bölgeye has (endemik) olduğu anlaşılmıştır.

Sulak alanın ekosistem yapısı su miktarına ve aylara göre büyük değişimler gösterir. Sultan Sazlığı'nda tespit edilen kuşları, yerli türler, yaz göçmenleri, kış göçmenleri ve geçit kuşları olarak dört gruba ayırabiliriz. Ulusal ve uluslararası bir öneme sahip Sultan Sazlığı içerisinde Güney ve Kuzey Sazlıkları, Tuzlu Göller (Yay Gölü ve Tuzla Gölleri), Tatlı Su Gölleri (Eğrigöl, Bağınaltı Gölü, Sarp Gölü, Kanlıgöl), Çayırlıklar ve Tuzcul Bozkırlar bulunuyor. Sazlıklar arasında kayıkla gezerek büyüleyici renk tonları arasında nadir kuşları fotoğraflayabilirsiniz. Erciyes Dağı'nın heybetli görüntüsü altında piknik yapabilir veya yerel pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Sultan Sazlığı'nda belirli dönemlerde foto-safari düzenlenmekte ve fotoğraf yarışmaları yapılmaktadır.


Milli Park içerisinde yürüyüş yolları, kuş müzesi, 5 farklı kamera ile sulak alanı gözleme imkanı bulunuyor. Kayseri - Niğde arasındaki D805 karayolu üzerinden yapacağınız 86.1 kilometrelik bir yolculuk ile Kayseri Merkez'den Sultan Sazlığı'na ulaşmak mümkündür. Milli Parkın çevredeki bazı illere uzaklıkları ise şu şekildedir: 

Adana : 237,1 km, Aksaray : 138,4 km, Nevşehir: 88,3 km, Niğde: 63,5 km

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section