Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Romatoid artritin mikromotorlarla tedavi edilmesi


İltihaplı Romatizma, yani tıbbi adıyla romatoid artrit (eklem romatizması), kronik bir inflamatuar bozukluktur. Bu bozukluk, bazı insanlarda deri, gözler, akciğerler, kalp ve kan damarları dahil olmak üzere çeşitli vücut sistemlerine zarar verebilir. Romatoid artrit, eklem ağrısı, şişlik ve lezyonlarla kendini gösteren kronik iltihaplı bir hastalıktır. Steroidler, antienflamatuar ilaçlar ve immünosupresanlar gibi ilaçlar eklem yıkımını yavaşlatmaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilirken, yan etkileri vardır ve tamamen etkili değildirler. 


Araştırmacılar, sıçanların eklemlerine enjekte edildiğinde romatoid artrit semptomlarını iyileştiren, hidrojen baloncukları tarafından yönlendirilen, magnezyum bazlı mikromotorlar geliştirdiler. Bilim adamları romatoid artrit gelişimini, aşırı reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimine bağladılar. ROS, kıkırdağı ve kemiği oksitleyebiliiyor, bozabiliyor ve inflamatuar sitokinlerin ekspresyonunu aktive edebilir. Yeni bir terapi türü olan hidrojen gazı, hastalara içme suyunda verildiğinde ROS'u nötralize edebilir ve inflamatuar sitokin seviyelerini düşürebilir. Bununla birlikte, gaz vücut sıvılarında zayıf bir şekilde çözünür ve oral yoldan verildiğinde hızlı bir şekilde elimine edilir, bu da terapötik etkilerini sınırlar. Fei Peng, Yingfeng Tu, Yingjia Li ve meslektaşları, doğrudan iltihaplı bir eklem içine hidrojen gazı üretmenin ve dağıtmanın bir yolunu bulmak istedi. 

Araştırmacılar, sistemlerini magnezyum bazlı mikromotorlara, yani suyla reaksiyona girerek motorları hareket ettiren hidrojen kabarcıkları üreten küçük kürelere dayandırdı . Mikromotorları bir eklem yağlayıcı olan hyaluronik asit ile kapladılar ve magnezyumun suyla reaksiyona girmesi için küçük bir açıklık bıraktılar. Simüle edilmiş eklem sıvısına yerleştirildiklerinde, mikromotorlar uzun süreli, sürekli hidrojen kabarcıkları salımı gösterdi ve kendi başlarına hareket edebildiler. Ekip daha sonra romatoid artritte hayvan modeli olarak görev yapan farelerin eklemlerine mikromotorlar enjekte etti ve bunları görmek için ultrason yapıldı. Enjekte edilmemiş sıçanlarla karşılaştırıldığında, tedavi edilen sıçanlar daha az şişmiş pençeler, azalmış kemik erozyonu ve daha düşük seviyelerde enflamatuar sitokin gösterdi. Araştırmacılar, mikromotorların henüz insanlarda test edilmemiş olmasına rağmen, romatoid artrit ve diğer enflamatuar hastalıkları tedavi etmek için büyük potansiyele sahip olduklarını söylüyorlar.

Kaynak: phys

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section