Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Türkiye neden otomobil motoru üretmiyor?

Türkiye, otomotiv ihracında dünyada önde olan ülkelerden biri. Bunun sebebi Türkiye'de bir çok tanınmış otomobil markasının fabrikalarının bulunmasıdır Üstelik bu markaların en çok tutulan modelleri Türkiye'deki bantlardan çıkıp dünyanın her yerine gönderilince ülkemizde otomotiv ihracat rakamlarının yüksek olması kaçınılmaz oluyor. Peki otomotivde bu kadar ileri durumda iken Türkiye neden otomobil motoru üretmiyor? Ya da üretiyor da acaba biz mi bilmiyoruz? Şimdi bu kafa karıştıran soruların cevaplarını aramaya başlayalım.Motor üretmek çok mu zor? Motor üretmenin zorlukları nelerdir?

Bu sorunun cevabı aslında ne üremek daha doğrusu nasıl bir motor üretmek istediğinizle çok bağlantılı. İstediğiniz şey tek silindirli iki zamanlı ve düşük beygir gücünde bir motor ise bunun için fabrika kurmanıza bile gerek yok. Bir sanayi sitesinde bir kaç maharetli usta bularak böyle bir motoru en fazla 1 ay içinde yaptırabilirsiniz. Ama eğer amacınız günümüz otomobillerinde kullanacağınız en az 4 silindirli, turbolu ve beygir gücü yüksek ama aynı zamanda verimli bir motor üretmekse işin rengi burada değişmeye başlar. 

Dünyada uyulması zorunlu olan emisyon kurallarına uygun, verimli, güçlü ve sağlam bir motor yapmanız gerekir. Bu, oldukça kompleks ve zor bir iştir. Yapılamaz demek yanlış olur. Ancak yeni başlayacağınız bir motor üretiminde bugün kullanılan gelişmiş motorların özelliklerine sahip bir motor ortaya çıkarmanız imkansıza yakın bir ihtimaldir. Kaliteli bir motor üretmek uzun yıllar Ar-Ge çalışması ve çok büyük miktarlarda para harcanması anlamına gelir.


Türkiye olarak neden motor üretmiyoruz?

Türkiye olarak motor üretemiyoruz değil üretmiyoruz. Ülkemizde bu konunun üstesinden gelebilecek bilgi birikimine sahip çok sayıda mühendisimiz ve teknik elemanımız mevcut durumda. Bilgi birikimimiz100 yıllık bir motor firmasının bile tekniğini anlayabilecek ve  uygulayabilecek düzeyde. Ancak, bu iş için çok geç kalmış durumdayız. Bugün yeni üretecek olduğumuz bir motoru kime ve nasıl satacağız?  Bu yeni ürettiğimiz motor bir BMW motorundan daha mı performanslı olacak? Mercedes motorundan daha mı sağlam olacak? Honda motorundan daha verimli mi olacak? 

Bu tür soruları çoğaltarak cevaplayacak olursak cevabımız hep "hayır" olacaktır. Çünkü bu markaların en az 100 yıllık bir geçmişleri var. Bugün ürettiğiniz bir motorun dünyaca kabul görmesi onlarca yılı alabilir. Şu an bir motor üretimi için akla hayale gelmez miktarda para ve emek harcasanız bile yukarıda örnek olarak verdiğimiz araç motorlarından her zaman bir kaç adım geride kalmış olursunuz. Bu da müşteri bulamamanız ve bu işten zarar etmeniz demektir.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section