Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Zeplin Nedir, Nasıl Çalışır ve Hangi Amaçla Kullanılır?


Zeplin, içi havadan daha hafif bir gazla doldurulmuş bir balonun altına yük ve yolcu taşıyacak bir kabin eklenmiş ve motorla itme kuvveti sağlanarak ilerleyen hava gemilerinin genel adıdır. Balona yön veren bir de dümen düzeneği bulunur.

🔴 Zeplini Kim İcat Etti?

Kont Ferdinand von Zeppelin adlı  bir Alman, güdümlü balonların ilk imalatçısı ve isim babasıdır. İlk zamanlar Zeplin içine havadan daha hafif ama son derece yanıcı olan hidrojen konuluyordu 6 Mayıs 1937'de New Jersey, ABD'de gerçekleşen ve  36 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan Hindenburg faciası üzerine hidrojen yerine helyum kullanılmaya başlanmıştır.

Zeplin tarzı bir araçla ilk başarılı uçuş 1852 yılında Fransız mühendis Henri Giffard tarafından gerçekleştirilmiştir.  24 Kasım 1852 tarihinde Giffard 160 kg ağırlığındaki ve 3 BG’ndeki buhar makinasını 43 metre uzunluğunda ve 12 metre çapındaki, hidrojenle dolu bir torbanın altına monte ederek Paris’ten havalanmış ve  30 km ötedeki Trappes’e ulaşmayı başarmıştır.

Bugün kullanılan modern zeplinlere en yakın özellikteki ilk modern zeplin ise 11 metre çapında ve 128 metre uzunluğunda alüminyum iskeletten oluşuyordu. İskelet pamuklu bezle kaplanmış ve içinde hidrojenle doldurulmuş küçük balonlar vardı. Bu Zeplin 2 Temmuz 1900 yılında havalandı ve 400 metre yüksekliğe çıktı. 6 km yol aldı ve yaklaşık 18 dakika havada kaldı.

Bu başarı üzerine Alman Savaş Bakanlığı zeplin üretimini teşvik eti. Almanya'da çok sayıda zeplin üretildi. 1. Dünya Savaşı sırasında Londra ve Paris şehirleri zeplin kullanılarak bombalandı. 1927 Kasım ayında L-59 adındaki zeplin Havada 96 saat kaldı ve bu sürede tam 7000 km yol aldı. 1928 yılında ise Graf Zeplin Atlas Okyanusu'nu aşmayı başardı. Graf Zeplin ve daha sonra onun yerini alan Hiddenburg, çok uzun yıllar yük ve yolcu taşımacılığında kullanıldılar. Zeplinlerde kaza ve kayıp oranı çok fazlaydı. 🔴 Günümüzde Zeplin Kullanılıyor mu?

Yolcu uçaklarının gelişme göstermesi üzerine zeplinler popülerliklerini yitirdiler. 1950 yılından sonra yük ve yolcu taşıyan zeplinlerin üretimi tamamen bitirildi. Günümüzde sadece ABD'de fotoğraf çekimi ve bazı özel amaçlarla az sayıda üretilmektedir.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section