Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Peru’da bulunan kapsül evler


Peru’da Sagrado Vadisi’ndeki sarp kayalıklarda asılı duran kapsül evler

Peru'da, sarp kayalarda Sagrado Vadisi'nin dikey kayalıklarına dayanan şeffaf kapsül evlerde, gökyüzüne yakın uyku uyumak mümkün. Cuzco yakınlarında bulunan El Valle Sagrado’nun (Kutsal Vadi) dik kayalıkları üzerine sabitlenmiş, yerden 122 metre yükseklikte, adrenalini ve oksijeni bol, doğal, insanlardan uzak ve maceracı kişilere hitap eden üç konaklama evi yapılmış.Her bir kapsül evin eni 8 metre, yüksekliği ise 3 metre uzunluğunda. Bu şeffaf, kapsül evler dik kayalıklara sabitlenmiş ve sıra dışı rahat bir uyku sunuyor. Tabi burada konaklamak isteyenlerin hedeflerine varmak için önce 122 metre tırmanmayı veya çarpıcı manzaranın tadını çıkarmadan önce zipline kullanarak zorlu bir patikada yürümeyi göze almaları gerekiyor.


Kapsül evler hangi malzemeden yapıldı?

Her bir kapsül ev, havacılık sanayisinde kullanılan yüksek mukavemetli alüminyum alaşımlarından ve hava şartlarına dayanıklı polikarbondan yapılmış. Bu özellik, kapsül evlerde kalmanın güvenilir olduğu düşüncesini beraberinde getirmektedir.

Kapsül evlerin iç ve dış özellikleri

Toplamda 3 adet olan şeffaf kapsül odalara dört yatak  yerleştirilmiş. Kapsülde yemek alanı ve yatak odasından yalıtımlı bir duvarla ayrılmış özel duş alanı da mevcut bulunmaktadır. İç mekanda 6 pencere ve 4 havalandırma kanalıyla oldukça ferah bir alan sunulan kapsülün tümü güneş panelleriyle çalışan dört iç lamba ve bir okuma ışığından oluşan alternatif bir aydınlatma sistemi de ziyaretçilerin hizmetinde.

Ayrıca dış mekanda mini bir teras da var olup cesur konaklayıcılara hoş bir sohbet eşliğinde belki sabahın erken saatlerinde kahvaltı keyfi, belki sadece bir fincan kahveyle seyir keyfi yaşatabilir. Sarp kayalıklar üzerine kurulmuş doğayla iç içe, zipline ve tırmanış heyecanını yaşayabileceğiniz sıra dışı bir uyku keyfi yaşamanızı vaad eden bu kapsüllerde vakit geçirmek her doğa ve aktivite sevenlerin yaşaması gereken deneyimlerden.


Kaynak: designboom.com

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section