Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Kredili mevduat hesabı nedir? Kredili mevduat hesabı nasıl açılır?


Kredili mevduat hesabı, sahip olduğunuz bir vadesiz mevduat hesabına tanımlanmış ve hesabınızın yeterli olmaması durumunda kullanımınıza açık mini bir kredi olarak tanımlanabilir. Halk arasında "eksi hesap" olarak ta bilinir. Kısaltılmış ismi ise KMH'dir. Detaylı olarak KMH nedir, KMH limiti neye göre belirlenir ve kullanım sonucunda ne kadar ücret alınır sizler için araştırdık. Tüketici Sözleşmesi Yönetmeliği çerçevesinde kredi veren ile krediyi kullanacak müşteri arasında arasında yapılan açık bir anlaşmaya göre belirli limitler dahilinde müşterinin vadesiz mevduat hesabındaki aktif varlığına ek olarak tanımlanan ve ihtiyaç halinde kullanabileceği hesap türüne KMH denir.

Kredili mevduat hesabı (KMH) nasıl açılır?

Müşterisi olduğunuz bankada bir vadesiz mevduat hesabınız mevcut ise İnternet bankacılığı, telefon bankacılığı yoluyla KMH açabilirsiniz. Bu yöntemleri tercih etmezseniz ise banka şubesine uğrayarak kısa sürede KMH açabilirsiniz. KMH başvurunuzun olumlu sonuçlanması için kredi puanınızın yeterli olması istenir. Puanınız iyi ise başvurunuz hemen onaylanacaktır. Yetersiz bir kredi puanınız varsa ve bankanın düzenli maaş müşterisi iseniz banka şubeniz ile görüşerek belirli bir limit tanımlatmanız mümkündür.

Kredili mevduat hesabı (KMH) nasıl kapatılır?

Hesap açmak için kullandığınız kanallar yoluyla hesabınızı kapatmak ta mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise, size tanımlanmış limitin tamamının hesabınızda bulunmasıdır. Hesabınız + durumunda ise KMH hesabınızın limitini sıfır yaparak ya da hesabı tamamen kapatarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredili mevduat hesabı (KMH) kullanmak avantajlı mıdır?

Kredili mevduat hesabında size tanımlanmış olan limit sizin kendi paranız değil, borç olarak kullanabileceğiniz ve ayın sonunda geri ödemeniz gereken bir paradır. Bankalar bu hesabın kullanılması durumunda günlük olarak faiz işletirler. KMH hesabınızı kullanarak Eft ve havale yapabilir, kartınızla alışveriş yapabilir, faturalarınızı ödeyebilir ve ATM lerden nakit çekebilirsiniz. Avantajlı yönü hesabınızda kendinize ait para kalmadığında belli bir ücret karşılığında size finansal hareket özgürlüğü kazandırıyor olmasıdır.

Kredili mevduat hesabı (KMH) limiti nasıl belirlenir?

Mikro kredi olarak tanımlansa da bankalar KMH açarken yine de kişinin finansal davranışlarına, gelirine ve kredi puanına bakarak tanımlanacak tutarı belirler. KMH 'da tanımlanabilecek üst limit kişinin aylık gelirinin 3 katıdır. Bu limit bankaya veya kişilere göre değişiklik gösterebilir. Kredili mevduat hesabına uygulanan faiz oranı normal kredi faizlerine oranla yüksektir. Bu nedenle KMH limitini ancak çok ihtiyacınız olduğu zamanlarda kullanmanızı öneririz.

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section