Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Yaya hayatını kurtarmak için tasarlanmış cadde tabanlı radar sistemi

Pek çok araba artık yaya tespit eden radar sistemleriyle donatılmıştır, ancak bu sistemler yine de binalar veya diğer araçları engeller tarafından anlık bloke olabiliyor. Radarı sokaklara taşıyarak bu sorunun üstesinden gelmek için yeni bir kurulum planlanıyor.

Sistem şu anda HORIS projesinin bir parçası olarak, Almanya'nın Fraunhofer araştırma grubunun üç ayrı şubesi tarafından geliştiriliyor. Otobüs durakları, okul bölgeleri veya yaya geçitleri gibi yayaların yoğunluklu olduğu yerlere kurulabilen, altyapıya bağlı MIMO radar sensörlerini içerir. Alanı saniyede 100 kez sürekli olarak tarayan her bir sensör ünitesi, eğer hareket ediyorlarsa bir nesneyi bir kişi olarak tanımlayabilir ve ardından yürüdükleri veya koştukları hızı ve yönü belirleyebilir Sistem, kişinin yola çok hızlı gittiğini (böylece karşıdan gelen trafiğin önüne çıkmak üzere olduklarını) belirlerse, bir uyarı sinyali yayar.

Bu tür bir kablosuz sinyal, yakındaki araçlarda araçtan altyapıya (V2I) sistemi tarafından alınır ve yayaya çarpmak üzere olabilecek herhangi bir araçta sesli veya görsel bir alarmın çalmasına ya da görünmesine neden olur. Sistem belki de bu arabaların frenlerini otomatik olarak etkinleştirebilir. Ek olarak, kimse yola çıkmayacak olsa bile, sistem sürücüleri, kaldırımda çok sayıda insanın dolaştığı bir alana yaklaştıklarında yavaşlamaları konusunda uyarabilir. Teknoloji hala geliştirme aşamasında olmasına rağmen, Technische Hochschule Ingolstadt üniversitesinin kampüsündeki bir otobüs durağında, iki radar sensörü içeren bir kurulum, aynı anda sekiz kişiye kadar izleyebiliyor ve içlerinden herhangi birinin yola doğru hareket edip etmediğini belirleyebiliyor.

Kaynak 

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section