Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Kızıl Meydan Nerededir, Kızıl Meydan'da Nereler Gezilmelidir?


Kızıl Meydan nerededir?

Rusya'nın başkenti Moskova'nın en önemli simgesi olan yer hiç şüphesiz Kızıl Meydan'dır. Günümüzde Moskova'nın sembolü olmakla kalmayıp geçmişte pek çok önemli olaya tanıklık etmiş olan   Kızıl Meydan, rengarenk ve ilginç mimari özellikleri olan tarihi yapıları ile adeta masal kitabının bir sayfasını andırır.  Moskova’nın görülmeye değer sembolü olan Kızıl Meydan’ı daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Kızıl Meydan'ın Tarihi Özellikleri

Kızıl Meydan'ın tarihi Kremlin Sarayı'nın inşa edildiği 1490 yılına dayanır. Kızıl Meydan o yıllarda dünyanın çeşitli yerlerinden gelen önemli tüccarların buluştuğu ve ticaret yaptıkları bir alan olarak bilinirdi. Aynı zamanda tören geçitlerinin yapıldığı, mitinglerin düzenlendiği ve hatta idamların gerçekleştirildiği bir meydandı. Rusçada "Krasnaya Ploşçad" olarak bilinen bu tarihi meydan 1930 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi'ne alınmıştır.

Aziz Vasil Katedrali


Meydana ilk girişinizde en çabuk dikkatinizi çekecek bina Aziz Vasil Katedrali olacaktır. Soğan şeklindeki 8 kubbeli bu rengarenk yapı fotoğraflarına en çok aşina olduğumuz yapılardan biridir. Aziz Vasil Katedrali 16. yüzyılda Korkunç İvan'ın Kazan şehrini fethetmesi onuruna yapılmıştır. Kızıl Meydan'a giden ziyaretçilerin görüntü almadan ayrılmadıkları estetik bir yapıdır.


Kızıl Meydan - Devlet Tarih Müzesi


Kızıl Meydan'da görülmeden geçilmemesi gereken güzellikte bir diğer yapı ise 1872 yılından beri müze olma özelliğini koruyan ve ziyaretçilerini ağırlayan Devlet Tarih Müzesi'dir. Rusya tarihine ilişkin milyonlarca tarihi eseri bünyesinde barındıran bu görkemli müzeyi mutlaka ziyaret emelisiniz.

Vilademir Lenin Mozolesi


Dağılmış olan Sovyetler Birliği devletinin kurucusu olan Vilademir Lenin'e ait mozole Kızıl Meydan'da gezilebilecek yerlerden biridir. Lenin'in mumyalanmış haldeki naaşı cam bir bölme içerisinde haftanın belirli günlerinde ve belirli saat aralıklarında ücretsiz olarak ziyarete açılıyor.


Kremlin Sarayı


15. yüzyılda inşa edilmiş olan Kremlin Sarayı Kızıl Meydan'da yer alan en görkemli yapı olarak bilinir. Geçmiş dönemlerde Rus çarları tarafından ikamet olarak kullanılmış olan saray günümüzde Rus hükümetinin çalışmalarını yürüttüğü mekan olarak kullanılıyor. Saray içerisinde 4 adet kilise ve Korkunç İvan tarafından yaptırılan çan kulesi de bulunuyor.


Ünlü alışveriş merkezi GUM


Kızıl Meydan'a gitmişken alışveriş yapmadan dönülmez diyenlerdenseniz meydanda bulunan dünyaca ünlü alışveriş merkezi "GUM" tam size göre bir yer. 1893 yılında yapılmış olan ve cam tavanlarıyla ünlü olan bu alışveriş merkezinde dünyanın en tanınmış markalarına ait tüm ürünleri bulabilirsiniz.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section