Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Guanako nedir? Guanako nerelerde yaşar, özellikleri nelerdir?


Guanako nedir?

Güney Amerika dağ belgeselleri izleyenlerin yakından tanıdığı vahşi bir hayvan türü olan guanakalorı yakından tanımak isterseniz yazımızı okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz. Yazımızda guanako nasıl bir hayvandır? Guanako nerede yaşar ve özellikleri nelerdir gibi pek çok sorunun cevabını bulabileceksiniz.

Guanakoların fiziksel özellikleri ve yaşadığı bölgeler

Guanakolar devegiller familyasına üye olan ve lamalar ile akraba olan vahşi bir hayvan türüdür. Çift toynaklıdır. Kayalık ve çorak arazilerde çok dengeli ve hızlı koşabilen bir hayvan olarak tanınır. Yetişkin bir guanakonun baş yüksekliği 2 metre, sırt yüksekliği ise 125 cm kadardır. Ağırlığı ise 100 kg kadardır. Vücudunun üst kısmındaki tüyleri yaşadığı arazi yapısına uygun olarak açık kahverengidir. Karın bölgesi ise beyaz renklidir. Güney Amerika boyunca uzanan And Dağları'nda yaşarlar. Peru, Ekvador, Bolivya, Şili ve Arjantin topraklarında guanakolara rastlamak mümkündür.

Guanakolar genel olarak açık oluk arazilerde dolaşırlar. Kış şartlarının çetin olduğu zamanlar dışında orman içine girmezler. Oksijenin çok az olduğu yüksek dağlarda guanakolar rahatça yaşayabilirler. 4000 metre yükseklikte bile guanakolara rastlanmıştır.

Guanakolarda sürü yapısı

1 erkek guanako tarafından yönetilen ortalama 15 bireylik dişi ve yavruların oluşturduğu aile grupları şeklinde dolaşırlar. Erkek guanako aileyi diğer erkeklere karşı ölümüne savunur ve savaşır. Sürü reisi savaşı kaybederse sürüden dışlanır ve yalnız yaşamaya mahkum edilir. Genç erkek guanakolar da sürüden kovulur ve bekar erkek grupları şeklinde 3-4 sene kadar bir grup içinde yaşarlar.

Guanakonun düşmanları

Yaşadıkları bölgelerdeki doğal olmayan en büyük düşmanı insandır. Eti, derisi ve yünü için kontrolsüz bir şekilde avlanılmaktadır. Guanakoları av olarak gören en büyük doğal düşman ise pumadır. Puma, guanakoya göre çok daha küçük yapılı olmasına rağmen yaklaşık 7 saldırısından biri başarıyla sonuçlanır.

Guanakolarda gebelik

Dişi guanakolarda gebelik süresi 1 yıldır. Her batında genel olarak 1 yavru nadir olarak ta 2 yavru dünyaya gelir. Dünyaya gelen yavru guanako hemen yürümeye ve koşmaya başlar ve10 ay boyunca anne sütüyle beslenir. İspanyolların Güney Amerika'ya ayak bastıklarında 50 milyon kadar nüfusa sahip olan guanakolar, hesapsızca yapılan avlanmalar neticesinde tüm kıtada günümüzde 500 bin kadar kalmıştır. 

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section