Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Victor Hugo kimdir ve eserleri nelerdir?


Victor Marie Hugo 26 Şubat 1802 yılında Fransa'nın Besançon kentinde dünyaya gelmiş Fransız şair, romancı ve oyun yazarıdır. En büyük ve en ünlü Fransız yazar ve şairlerden biridir. Genelde Romantizm akımına bağlı kalarak pek çok dünyaca ünlenmiş esere imza atmıştır.

Victor Hugo doğduğunda Fransa siyasi yönden en karışık dönemlerinden birini yaşıyordu. Doğduğunda Bourbon Hanedanı'nın monarşi yönetimi Fransa'ya hakim durumda idi. İki yıl sonra Napolyon Fransa yönetimini ele aldı. Babası Napolyon'un sayılı subaylarından biriydi. 18 yaşına geldiğinde Bourbon Hanedanı tekrar yönetimi ele alarak Napolyon'u tahttan indirdi. Babasının işsiz kalmasıyla bir süre geçim sıkıntısı çektiler. 19 yaşında iken annesini kaybeden Victor Hugo ertesi yıl büyük aşkı olan Adele Foucher ile evlendi.


Romantizm akımı denilince ilk akla gelen Victor Hugo, düz yazı ve şiir alanında usta isimlerden biridir.  Kendisinden sonra gelen birçok şair ve yazarı etkilemiştir. Charles Dickens, Fyodor Dostoyevski, Oscar Wilde, Albert Camus, Tolstoy gibi pek çok edebiyatçıyı etkilemiştir. Roman, tiyatro ve şiir türünde eserler vermiştir.

Eserlerinde kullandığı tekniği ve ahengi pek çok yazar ve şairi geride bırakmıştır. Şiir ve romanlarında kullandığı dil ve anlatım teknikleri birbirine çok benzer. Eserlerini yazarken kullandığı ilham kaynakları açısından da çok büyük çeşitlilik olması dikkat çekicidir.


Hernani adlı oyunuyla romantikler ve klasisizm savunucuları arasında bir savaşı başlatmıştır. Bu savaşı kazanan romantikler olmuştur. İlk başta şair olarak tanınan Victor Hugo Notre Dame’ın Kamburu adlı romanıyla büyük bir roman yazarı olduğunu da kanıtlamıştır. 

Victor Hugo’nun dünya çapında tanınmasını sağlayan eseri hiç şüphesiz Sefiller adlı romanıdır. Ayrıca deniz işçileri gibi siyasi ve toplumsal olaylardan da bahsetmiştir.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section