Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Bütçenize en uygun evi bulmak için neler yapmalısınız?


Belki yıllarca birikim yaptınız ve bir ev sahibi olmak istiyorsunuz, Belki de bir miktar peşinatınıza borçla ya da krediyle ekleme yaparak artık kiracılıktan kurtulma ya da daha iyi bir eve sahip olma peşindesiniz. Şartlarınız ne olursa olsun bütçenize, yaşam koşullarınıza ve ödeme durumunuza göre en uygun evi satın alabilmek için araştırma içine girmişseniz yazımızın devamını okumakta büyük yarar var.


Finansman seçeneklerinizi detaylı olarak değerlendirin

Evinizin değerini ne şekilde ödeyeceğinizi kesin olarak belirleyebilmeniz bu işin en önemli adımıdır. Detaylı bir bütçe planı hazırlamak bu süreci sağlıklı olarak atlatmanızda yardımcı olur. Uzun vadeli ve kira öder gibi seçenekle ev sahibi olunacaksa, aylık taksitlerin toplam gelirinize göre sürdürülebilir bir oranda olması gerekir. Aylık temel ihtiyaçlar ve gelecekte ortaya çıkması muhtemel masraflar göz önünde bulundurularak taksit miktarlarınızı belirlemek önemlidir. Yani temel harcamalarınız dışında çıkabilecek sürpriz harcamalar için de bir miktar tasarruf edebilmelisiniz. Bir miktar nakit paranız var ve kredi kullanarak ev almak istiyorsanız, elinizdeki peşinatın evin değerinin en az % 20 sine karşılık gelmesi gerektiğini unutmayınız. Bankalar konut finansmanında en fazla mülkün değerinin %80'i kadar kredi kullandırmaktadır. Konut kredisi kullanırken ekspertiz ücreti, kredi kullandırma ücretleri, faiz borcu, tapu ve diğer masraf kalemlerini dikkatli olarak değerlendirin.


Kriterlerinizde esnek davranın

Satın almayı düşündüğünüz evin sosyal çevresi ve lokasyonu önemli kriterlerdir. Bütçenize en uygun evi bulmak amacıyla bu kriterlerde esnek olabilmeniz gerekir. Bu esneklik, sizin hayat standardınızı çok fazla olumsuz etkilememelidir. Beğendiğiniz lokasyondaki bütçenizi zorlayacak sıfır bir ev yerine aynı lokasyonda biraz daha eski bir evi tercih edebilirsiniz. İleride bütçenizin el verdiği ölçüde yenileme amaçlı tadilatlar yaparak hayalinizi süsleyen eve sahip olabilirsiniz.


Sağlam ve gerçekçi bir bütçe planınız olsun

Giderilmesi gereken temel ihtiyaçlar, fatura ödemeleri, ulaşım giderleri gibi düzenli ödemeler ve harcamalar dikkatli bir şekilde hesaplanarak ev satın almada ortaya koyacağınız en yüksek nakit miktarı belirlenmelidir. Bu gider kalemlerinin toplamının ailenin toplam düzenli gelir toplamına oranı oldukça önemlidir. İleride oluşabilecek ve tahmin edilemeyecek olan masraflar da dikkate alınarak çok esnek yapılı bir bütçe planı mutlaka ortaya konulmalıdır.


Ev almaya karar verdikten sonra aceleci davranmayın

Alacağınız ev ilk eviniz olacaksa, bütçenizi sarsabilecek bir karar verme olasılığınız da yüksek olacaktır. Özellikle bu durumda olan insanlar ev satın almada nihai kararı vermeden önce oldukça fazla araştırma yapmalıdırlar. Aynı lokasyonda çok daha bütçe dostu evler olabileceğini unutmayın. Evler arasında favori listenizi oluşturmanız son kararı vermekte size yardımcı olacaktır.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section