Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Protein diyetinin sağlığımıza zararlı yönleri nelerdir?


Hızlı kilo vermek isteyenlerin karbonhidrat ve yağlardan uzak kalarak başvurdukları en yaygın diyet yöntemlerinden biri de protein diyetidir. Çok tercih edilen protein diyetinin pek çok zararlı yönlerinin olduğu hiç bir zaman göz ardı edilmemelidir. Yazımızın devamında protein diyeti yapanların hangi tür sağlık sıkıntıları yaşayabileceklerine dair detayları bulabilirsiniz.

Sağlıklı bir diyet programında besin türlerinin dengeli olarak tüketilmesi esastır. Ancak hızlı kilo verme amacıyla bir çok kişi karbonhidrat tüketimini sıfırlayarak ve yağ tüketimini minimum düzeylere indirerek protein açısından zengin besinler tüketmektedir. Bu türden bir diyet programı pek çok sağlık problemine yol açmaktadır.

Protein diyetleri, kilo ile başı dertte olan kişilerin çok sıklıkla uyguladıkları, protein açısından çok zengin olan  et, tavuk, balık, süt, yoğurt gibi besinleri tüketerek, yağ oranı düşük, karbonhidrat içermeyen besinlerle yapılan diyet türleridir. Protein diyetlerinin en büyük özelliği, karbonhidrat barındıran besinlerin diyet listesine dahil edilmemesidir. Bu diyet türünün oldukça sağlıksız olduğu uzmanlar tarafından kabul edilir.

Protein diyetleriyle hızlı bir şekilde kilo verilmesinin sebebi, yüksek protein alımına bağlı olarak metabolizmanın hızının artmasıdır. Proteinlerin  vücutta sindirimi çok zordur. Aynı zamanda proteinler metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Bu nedenle yüksek protein içerikli diyet programlarında kilo kaybı da hızlı olarak gerçekleşir.

Protein diyetlerinin belirli dönemlerinde farklı beslenme programları uygulanır. Popüler hale gelmiş bütün protein diyetlerinin farklı uygulamaları olmasına rağmen bu diyetlerin ortak yönleri karbonhidratların, şekerli besinlerin, meyvelerin, sebzelerin yasaklı besinler olarak görülmesidir.

Protein Diyetlerinde Hangi Besinler Yer Alır?

Protein diyetinde saf protein içeriği yüksek olan besinler diyet listelerinde bolca yer alırlar. Bunlar; süt, yoğurt, ayran, kefir, yumurta, et, tavuk, balık, karides, kalamar gibi besinlerdir. 

Protein Diyetleri Hangi Sağlık Sorunlarına Yol Açabilir?

Bu besinlerin aşırı tüketilmesi böbrek ve karaciğerin üzerine aşırı yük binmesi anlamına gelir. Böbrek hastalıkları, karaciğerin yağlanması ve kandaki kolesterol seviyesinin yükselmesi protein diyetlerinde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarıdır. Ayrıca vücudun protein beslenmesine alışması ile ortaya çıkan bir diğer sorun hızla verilen kiloların kısa bir süre sonra hızla tekrar alınmasıdır. Böyle bir diyet programı yerine uzman diyetisyen kontrolünde dengeli bir beslenme şeklindeki diyet programı uygulamak sağlığımızın bozulmaması ve kilo kaybının kalıcı olması açısından çok önemlidir.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section