Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Hint yağının mucizeleri saymakla bitmiyor

Binlerce yıldır pek çok sağlık probleminin tedavisinde doğal bir enstrüman olarak kullanılan hint yağı, kabızlıktan cilt kuruluklarını gidermeye kadar oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Hint yağı ucuz ve kolay bulunabilir bir ürün olması nedeniyle evlerdeki ecza dolaplarında mutlaka yer almalıdır. Çok amaçlı kullanıma uygun bir seçim olacaktır.


Ricinus communis bitkisinin tohumları hint fasulyesi olarak ta bilinir. Bu tohumlar risin adı verilen toksik bir enzim barındırır. Bu zehirli enzim, tohumların ısıl işleme tabi tutulmasıyla etkisiz hale getirilir ve tohumdan çıkarılan yağ mucizevi bir hale dönüşür. Hint yağı tıp, endüstri ve eczacılık alanında çokça kullanılan bir üründür. Bazı gıdaların üretimi, ilaç yapımı, cilt bakım ürünleri, sanayide yağlayıcı ve biodizel yakıt katkısı olarak kullanılır. Eski Mısır'da aydınlanma amaçlı lambalarda yakıt olarak, göz rahatsızlıklarının doğal tedavisi ve kadınlarda doğurganlığı artırıcı ürün olarak kullanıldı. Günümüz dünyasında ise yaygın olarak kabızlık ve cilt problemlerinin giderilmesinde doğal destekleyici olarak yaygın olarak kullanılmaktadır. İşte Hint yağının faydaları ve kullanım şekilleri...

Saç ve saç derisinin sağlığı

Kuru ve cansız saçların kuvvetlendirilmesi, saç derisinde oluşan hasarların giderilmesinde doğal bir saç nemlendirici olarak kullanılır. Saçlarda düzgün olarak kullanılan hint yağı saç telini nemlendirir, kuvvetlendirir ve kırılganlığını azaltır. Kafa derisinde oluşan pullar ve kepeklenme şeklinde kendini belli eden seboreik dermatit rahatsızlığının tedavisine yardımcı olur.

Dişlerdeki mantar oluşumunu önler

Dişlerde oluşan plaklar, diş eti enfeksiyonları, kök kanalı enfeksiyonlarına neden olan Candida albicans adlı mantarın oluşumunu engelleyerek ağız sağlığının korunmasında yardımcı olmaktadır. Yaşlı insanların kullandıkları takma dişlerin neden olduğu stomatit tedavisinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Akne oluşumunu azaltır

Akne, siyah noktalar, irinli sivilceler, yüzde ve vücutta şişliklerle kendini belli eden bir rahatsızlıktır. Hint yağı, akne oluşumunu azaltan semptomların olumsuz etkilerinin yatıştırılmasında önemli özelliklere sahiptir. Cilde hint yağı sürülmesi enflamasyonla ilgili semptomların azaltılmasına yardımcı olur. Doğal nemlendirici olması nedeniyle iltihaplı ve tahriş olmuş cildin yatıştırılmasında yardımcı olabilmektedir.

Anti-inflamatuar özelliği ağrıyı ve iltihabı azaltır

Hint yağının içinde bulunan yağ asidi risinoleik asit ani-inflamatuar özelliği yüksek derecede iltihap önleyici ve ağrı azaltıcı olarak kullanılmasını sağlar. Romatoid artrit veya sedef hastalığı gibi iltihaplı bir hastalığı olanların eklem yerlerine bu yağ ile masaj yapmaları oldukça faydalıdır. Bu asit aynı zamanda ağrıyı ve şişmeyi önlemede yardımcıdır.

Yara iyileşmesini hızlandırır

Hint yağı yaralara sürüldüğünde iyileşmeyi hızlandırır ve yaranın kurumasını önler. Hint yağı hücre büyümesini destekleyerek yaranın çevresinde bariyer oluşturarak yaranın enfeksiyon kapmasını önler. Yaraların iyileşmesini engelleyen kurumayı ve ölü hücrelerin birikmesini engeller.

Doğal nemlendirici özelliği yüksektir

Hint yağı içinde bulunan tekli doymamış yağ asidi olan risinoleik asit nemlendirici olarak ciltteki su kaybını önler ve cildin sürekli nemli kalmasını sağlar. Losyon, nemlendiriciler, makyaj malzemeleri ve temizleyiciler üretilirken hint yağı eklenir.

Kabızlık önleyici güçlü bir müshildir

Hint yağı ağız yoluyla tüketildiğinde ince bağırsakta kolayca parçalanır ve emilir. Burada güçlü bir müshil özelliği gösterir ve kabızlığı kolay bir şekilde önlemeye yardımcı olur. Özellikle yaşlı insanların dışkılamalarında ıkınmanın azaltılmasında kullanılır.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section