Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Araç lastiklerinde en uygun hava basıncı ne olmalıdır?


Araç lastiklerine basılan hava basınçları bir çok sürücü tarafından maalesef çok fazla önemsenmiyor. Uygun değerlerde basılmayan hava basıncı hem lastiklerin zamanından önce eskimesine hem de aracın sürüş emniyetinin önemli ölçüde azalmasına neden olur. İşin daha acı tarafı ise lastik değişimi yapan profesyonel iş yerlerinde bile bu konuda gerekli hassasiyet gösterilmemesidir.

Lastik değişimi yapıldıktan sonra lastik hava basınçlarının sürücüler tarafından sürücü kapısının iç kısmında bulunan fabrika etiketlerinde yazılan değere uygun olup olmadığı kontrol edilmesi gerekir. Bazı araçlarda etiket bilgileri yakıt deposu kapağının iç kısmında ya da sağ direkte bulunabilir. 

Lastiklere basılması gereken hava basınçları normal yük ve tam yük değerlerine, hava sıcaklığına, yol koşullarına göre değişiklik gösterir. Normal hava ve yol koşullarında lastiğin ölçülerine göre olması gereken basınç değerlerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.Lastik basıncının araç konforuna etkisi

Araçlarda yoldan kaynaklanan bozuklukların emilerek sönümlenmesinden süspansiyon sistemi sorumludur. Buna ilaveten lastik hava basıncının uygun seviyede olup olmaması konforu ciddi düzeyde etkiler. Bu konuda lastik yanağının genişliği önemli bir role sahiptir. Lastik üreticileri yanak kalınlığı az ve dayanıklı lastikler üretmek için çabalarlar. 

Lastik havalarının olması gerekenden az olması durumunda aracın genel anlamda yumuşamasını sağlarken, basıncın yüksek olması durumunda yanaklar yeteri kadar esneyemez ve sertleşirler. Bunun sonucu olarak ta aracın konforunda düşüş yaşanır. 

Verdiğimiz bu bilgiye göre daha konforlu bir sürüş için lastik havalarının düşük tutulması gerektiği düşünülmemelidir. Maksimum konfor için araçtaki yük miktarına bağlı olarak üreticinin önerdiği basınç değerleri sağlanmalıdır. Düşük lastik basınçlarında konforda çok az bir iyileşme sağlanıyor olsa da aracın yol tutuş, yakıt tüketimi ve lastik ömrü dezavantajlı hale gelir. 
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section