Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380' in özellikleri


73 metre uzunluğu ve 80 metrelik kanat açıklığıyla Airbus A380, dünyada şimdiye kadar üretilmiş yolcu uçakları içinde en büyük olanıdır. Saatte 1000 km'nin üzerinde yol alabilen bu jumbo jet, yolcularına kıtalar arasında son derece konforlu seyahat imkanı sunar. Bu devasa uçağın iç ve dış özellikleriyle ilgili detaylar...

Daha önceleri bu uçakla seyahat etme imkanı bulan insanlar diğer uçaklara bindiklerinde ne kadar küçük, basık, gürültülü ve sıkıcı olduklarını düşünürler. Lakabı "Balina Uçak" olan A380'nin yolcularına sağladığı konfor inanılmaz düzeydedir. A380'nin maksimum kalkış ağırlığı 575 tondur. Bu da yaklaşık olarak 5 mavi balinanın ağırlığına karşılık gelir. Bu uçak sefere başlamadan önce pek çok havalimanı bu uçağı ağırlayabilmek için tesislerinde olağanüstü iyileştirmeler yapmak zorunda kalmıştır. Dünyadaki çok sayıda havalimanı pistinin dayanıklılığı bu uçağın ağırlığına dayanamayacağı için bu pistlere iniş yapamaz. Bu özel uçağın iniş ve kalkış yapabilmesi için yeterince uzun ve dayanıklı pistlere, yeterince geniş taksi yollarına ve park alanlarına ihtiyaç vardır. 

Uçağın yolcu ve yük transferi için de çok özel araçlara ve uygulamalara ihtiyaç bulunur. Tüm bunlar yetmezmiş gibi A380 pistten kalktıktan sonra başka bir uçağın kalması için en az 3 dakika beklemesi gerekir. Uçağın motorlarının ve kanatlarının oluşturduğu hava akımları yakınında olabilecek tüm uçaklar için tehlike oluşturur. Uçağın 4 adet motoru bulunur. Bu motorlar normal bir aile otomobilini içine alacak kadar büyüktür. Bu dört devasa motor A380'in hiç mola vermeden 15 bin 200 km yol almasını sağlar. Kıtalar arası uzun menzil uçuşlarında hem konfor hem de yakıt ekonomisi açısından en çok tercih edilen uçaktır.

A380'in yolcu bölümü iki katlıdır. Alt katta ekonomi sınıfı uçuş tercihi yapan yolculara ayrılırken, üst kat business ve VIP yolcular içindir. Ekonomi sınıfındaki yolcular bile uzun yolculuklarında üst düzey konforla ağırlanırlar. Öyle ki diğer uçakların VIP yolcuları bile bu konforda seyahat etme imkanına sahip değildirler. Kabin içinde yer alan LED aydınlatmalar enerji açısından tasarruf sağlarken aynı zamanda yolcuların daha az yorgunluk hissetmelerini ve değişen saat dilimlerinden daha az etkilenmelerini de sağlıyor. İç aydınlatma gündüz ve gece otomatik olarak değişerek insanların ruh hallerini neredeyse hiç etkilemiyor. Uçakta bulunan geniş pencereler de içeriye bolca gün ışığının girmesini sağlıyor. A380'in iç kabininin tamamı ekonomik sınıfa uygun olarak dizayn edildiğinde toplam 850 yolcu kapasitesi elde edilmektedir.

Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section