Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Mekong Deltası Vietnam'ın en büyük biyolojik çeşitlilik bölgesi

Vietnam'ın güneybatı kesiminde bulunan ve Mekong Nehri'nin Güney Çin Denizi'ne kollar halinde döküldüğü bu delta dünyanın en büyük 3.doğal harikası olarak kabul edilir. 39 bin kilometrekarelik geniş yüzölçümüyle binlerce canlı türünü bünyesinde barındıran bu delta, keşfedilmeyi bekleyen muazzam güzellikte bir yerdir. Bu bölgede yaşayan yerli halkın kültürüne ve yaşama biçimlerine de hayran olacaksınız...


Sahip olduğu biyoçeşitlilik ile dünya üzerindeki en büyük biyolojik zenginliklerden bir olarak kabul edilen Mekong Deltası, nesli tükendiği kabul edilen pek çok canlının aslında burada yaşadığı sonradan keşfedilen bir yer olma özelliğini taşır. Geniş deltada nehrin kollara ayrılmış olması turistik gezilerin yapılabileceği pek çok kanalın oluşumuna imkan tanımış. Bu kanallarda kayıklarla yapılan turistik gezilerde daha önce hiç görmediğiniz bitki ve hayvan türlerine rastlayabilir, yerel halkın renkli yaşamları ve kültürleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.


Kanalların kıyısında yapılmış evler 1 yada 2 odalı. Her mevsim çok sıcak olan bölgede halk çoğunlukla evlerin dışında bir yaşam sürüyor. Vietnam genelinde halkın çoğunluğu köylerde yerleşik olarak yaşıyorlar ve çiftçilikle geçimlerini sağlıyorlar. Mekong Deltası'nda yaşayan insanlar çiftçiliğin yanında turistik bazı uğraşlar içine girerek bölgeye özgü turistik eşya üretimi de yapıyorlar.


Delta bölgesinde üretilen en önemli iki ürün bu bölgeye özgü bal ve çay. Bu köyleri ziyaretinizde sizlere ballı çay ikramlarıyla çok karşılaşırsınız. Vietnam'da üretilen pirincin yarısı bu bölgede üretiliyor. Deltada ilerlerken çeltik tarlalarını, pirinç yufkası yapanları, damıtma atölyelerini ve çikolatalı şeker imalathanelerini gezebilirsiniz. Yüzen pazardan alışveriş yaparak ve çok sayıdaki küçük adacıkları gezerken hoşça vakit geçireceğinizi garanti ederiz.

Bölgedeki adacıklardan biri olan Thoi Son'da kanallar arasında 'sampan' adı verilen kayıklarla gezmek inanamayacağınız güzelliklerin içinde olma şansını sizlere verir. Can Tho şehri, 300 binlik nüfusu ile Mekong Deltası'ndaki en büyük şehir olma özelliğine sahiptir. Mekong Deltası doğal yaşamın devam ettiği nadir yerlerden birisi. Neredeyse her şey su üzerinde yüzüyor. Alışverişi su üstünde yapabilir, yemeğinizi yine su üstünde yiyebilirsiniz. Doğal yaşama zarar verilmemesi için neredeyse her türlü ulaşımın motorsuz araçlarla yapıldığını söylemek gerek. 

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section