Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Recep Yazıcıoğlu kimdir?


Sıra dışı devlet yönetimi anlayışı, vatandaşlarla kurduğu diyaloglar ve iyi bir aile babası olmasıyla hayatı dizilere ve filmlere konu olmuş Türkiye'nin gördüğü en farklı kaymakam ve vali olan Recep Yazıcıoğlu'nun ilginç hayat hikayesinin detayları...

2 Haziran 1948 yılında Trabzon'un Köprübaşı ilçesinde dünyaya gelen Yazıcıoğlu, ilkokulu Köprübaşı'nda tamamladıktan sonra babasının görevi nedeniyle ortaokul ve lise hayatını Muğla'nın Milas ilçesinde tamamladı. Liseyi bitirdikten sonra yüksek öğrenimini Ankara Hukuk Fakültesinde tamamladı. Devlet görevlisi olarak ilk görevi Aydın Valiliğine kaymakam adayı olarak atanması oldu. 1971-1984 yılları arasında sırasıyla Rize/Kalkandere, Osmaniye/Bahçe, Ağrı/Hamur,  Çanakkale/Ayvacık, Hatay/Kırıkhan,  Çorum/Alaca ve  Düzce/Akçakoca ilçelerinde kaymakamlık görevlerinde bulundu. Askerliğini 1975 yılında asteğmen rütbesiyle tamamladı.

1984 yılında 36 yaşında iken Tokat Valisi olarak atandığında Türkiye'nin en genç valisi idi. Genç yaşına rağmen valilik döneminde Tokat'ta yapılan ilkokul ve sağlık ocağı sayısı Cumhuriyet'in kurulduğu ilk yıldan beri Tokat'ta yapılan toplam sayıdan fazlaydı. 1984 yılında "yılın bürokratı" ödülünü kazandı. 1989 yılında Aydın valisi, 1991'de Erzincan valisi, 1999'da Merkez valisi, 2003'te Denizli valisi olarak atandı. Görev yaptığı her ilde ve her görevde gösterdiği üstün performansı ve yaptıkları ile her validen farklı olduğunu toplumun tüm kesimlerine hissettirdi. O nedenledir ki yaptıklarının anlatıldığı dizi, belgesel ve programlar çekilerek yayınlandı. 

Süper vali Recep Yazıcıoğlu

Bürokrasinin hantal yapısını sürekli eleştiren, yaptığı işlere sürekli halkı dahil eden, yeri geldiğinde merkezi yönetimle ters düşecek kadar cesur davranan Yazıcıoğlu günümüzde bile "Süper Vali" olarak hafızalardaki yerini korumaktadır. Yazıcıoğlu, görev yaptığı makam odalarının kapılarını açık tutar ve odaya girerken kapı çalınmamasını isterdi. Takım elbise ve kravat yerine tişört ve spor giysiler tercih ederdi. Her görev yaptığı yere kendi damgasını vurmayı başaran süper vali, Erzincan'da doğa sporlarının bugünkü seviyesinde olmasında en büyük pay sahibidir.

Hastane, tünel, otoyol, parklar, okullar olmak üzere pek çok tesise adı verilmiş olan Recep Yazıcıoğlu, 2 Eylül 2003'te Eskişehir-Ankara Yolu üzerindeki Temelli beldesi yakınlarında  trafik kazası geçirdi ve sonucunda bitkisel hayata girdi. Süper vali, 8 Eylül 2003 tarihinde hayatını kaybetti. Cenazesi Aydın'ın Söke ilçesinde 10 Eylül 2003'te toprağa verildi.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section