Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Warren Buffett kimdir?

Dünyanın en büyük 2.holding şirketi olan Berkshire Hathaway’in en büyük hissedarı ve borsa yatırım uzmanı olan Warren Buffett'in ilginç yaşam hikayesi, zaten ekonomik olarak zengin olan ailesinin servetini katlayarak artırdığı profesyonel iş hayatını, iş dünyasındaki hızlı yükselişini anlattığımız bir yazı hazırladık. 

Zenginlikte dünyanın zirvesine ulaşmış insanların hayat hikayeleri incelendiğinde çok tesadüfi olaylarla bir anda her şeyin değiştiğini görebilirsiniz. Warren Buffet'in iş yaşamı da böyle garip olaylar barındırıyor. Günümüzde yatırım uzmanı denildiğinde ilk olarak Buffet'in ismi akla gelir. 20. yüzyılın yatırımcısı unvanını alan zengin iş insanının yatırım stratejilerini ve başarıya nasıl ulaştığına dair detayları yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

20. yüzyıldaki en başarılı yatırımcı Warren Buffett 


Tam adı Warren Edward Buffett olan ünlü yatırımcı 30 Ağustos 1930 yılında ABD'nin Nebraska eyaletinin Omaha kentinde dünyaya geldi. Babası borsa simsarı ve sonradan kongre üyesi olan Howard Buffett, annesi ise Leilia Buffett'tir. Ailenin üç çocuğunun ortancası olan Waren, para konusunda ne kadar yetenekli olduğunu henüz altı yaşında iken büyükbabasının bakkal dükkanındaki kolaları dışarıda oldukça karlı bir şekilde satmasıyla gösterdi.

Warren Buffett'in çocukluk dönemi

11 yaşında babasının yanında çalışmaya başlayarak borsa dünyasına adım attı. İlk yatırım yaptığı hisselerde küçük karlar elde ettiğinde satarak para kazanmaya devam etti. Bu hisselerin bir kaç sene içinde tavan değerlerine ulaştığını gördüğünde sağlam şirketlere uzun vadeli yatırım yapmanın çok daha karlı olduğuna karar verdi ve bundan sonraki  yatırımları da hep bu doğrultuda oldu.

Warren Buffett'in okul hayatı

1947 yılında  liseyi bitirdi ancak planları arasında üniversiteye gitmeyi hiç düşünmedi. Buffett, babasının çok ısrar etmesiyle  Pennsylvania Üniversitesi'ne bağlı Wharton Business School'da istemediği hakde zorunlu olarak 2 yıl geçirdi. Babasının 1948'de yapılan kongre seçimlerini kaybetmesinin ardından Omaha'ya döndü ve University of Nebraska-Lincoln'de eğitimine devam etti. disiplinli ve sıkı çalışmasıyla bu okuldan 3 yılda mezun olmayı başardı. Ailesi tarafından Harvard Business School'a başvuru yapması konusunda ikna edildi. Başvurusu yaşı henüz küçük olduğu gerekçesiyle kabul edilmedi.

Harvard öğrencisi olamadığı için çok üzülmeyen Buffett, Columbia Business School'a başvurusu kabul edilince hayatının dönüm noktası sayılabilecek olay gerçekleşti. Bu okulda dönemin en ünlü risk analisti olan Profesör Benjamin Graham'ın hocalığında  çalışarak menkul kıymetler konusunda çok ciddi deneyim kazandı. 1951 yılında yüksek lisans derecesi ile bu okuldan mezun oldu. Buffett, Wall Street'te çalışmak istiyordu ancak bu konuda hem babasının hem de hocasının karşı çıkması ve Graham'ın yanında ücret almadan çalışabileceğini söylemesine rağmen ret cevabı alınca Omaha'ya geri döndü. 

Warren Buffett'in çalışma ve yatırım dönemi

Omaha'ya yerleştiği dönemde çalışmalarını borsa simsarı olarak yürüttü. Kişisel gelişimini devam ettirmek amacıyla konuşma ve diksiyon kurslarına katıldı. Gece vakitlerinde ise Nebraska Üniversitesi bünyesinde "yatırım ilkeleri" dersleri vermeye başladı. 1954 yılında eski hocası olan Graham, şirketinde kendisine bir iş teklifinde bulundu. Bu şirkette 2 yıl çalıştıktan sonra Graham'ın emekliye olmasıyla tekrar Omaha'ya döndü. 1956'da ilk yatırım ortaklığı olan Buffett Associates Ltd. şirketini kurdu. 
 

Warren Buffett'in evlilik dönemi

Nisan 1952’de, 22 yaşındayken, Susan Thompson'la evlendi. Bu evlilikten Susie, Howard ve Peter isimli üç çocukları oldu. Bugün dünyanın en büyük 2. holding şirketi olan Berkshire Hathaway'in bünyesinde faaliyetlerine devam eden Buffett Partnership'in temelini 1962 yılında attı.

Evliliklerinin 25. yılında ayrı yaşama kararı alan çift, 1977 yılından itibaren ayrı yaşamaya başladılar. Eşinin 2004 yılındaki vefatına kadar evlilikleri resmi olarak devam etti. Ayrı yaşamaya başlamalarının ardından , eşinin tanıştırdığı Astrid Menks ile uzun bir birliktelik yaşadı ve 2006 yılında evlendiler. 11 Nisan 2012'de, Buffet'e prostat kanseri teşhisi kondu.

Warren Buffett dünyanın en zengini oluyor

Forbes Dergisi'nin 2008 yılında yayınladığı 2008 Milyarderler Listesi'nde 62 milyar dolar servetiyle birinci sırada yer aldı. 2012 yılında ise Time Dergisi tarafından dünyanın en ekili insanlarından biri olarak seçilmiştir. Buffett, 2006 yılında, sahibi olduğu yatırım şirketinin 10 milyon adet hissesini (yaklaşık 30 milyar dolar) Bill ve Melinda Gates Vakfı'na devretti ve ABD'de şimdiye kadar yapılmış en büyük bağışı yapan kişi unvanını kazandı.

91 yaşında olmasına karşılık dünyadaki en büyük borsa yatırımcısı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section