Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Farklar


Karada yaşayan en büyük canlılar fillerdir.  Fillerin Asya fili ve Afrika fili olmak üzere farklı türü vardır. 2000’li yıllardan itibaren yapılan bilimsel sınıflandırma çalışmaları sonucu  Afrika filinin de kendi arasında Afrika orman fili ve Afrika savana fili olmak ikiye ayrıldığı ortaya çıkmıştı. Asya fili de kendi aralarında ufak fiziksel farklılıklardan dolayı  Hint fili, Sri Lanka fili ve Sumatra fili olmak üzere üç sınıfa ayrılabilir. Genel olarak Asya filleri ile Afrika filleri arasında gözle ayırt edilebilir şekilde bir çok fark mevcuttur. Asya ve Afrika filinin farkları ve ortak noktalarının neler olduğu hakkında daha detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Asya ve Afrika Filleri Hangi Bölgelerde Yaşarlar?

Afrika filleri Afrika'daki Sahra Çölü'nün güneyinde bulunan uçsuz bucaksız Afrika topraklarının hemen her yerinde göçebe bir hayat sürerler. Afrika'daki yağmur ormanları ile Mali Çölü'nün yaşama elverişli bölgeleri yoğun olarak yaşadıkları bölgelerdir. Asya filleri ise Hindistan, Nepal, Sri Lanka ve Güneydoğu Asya yağmur ormanlarında yaşarlar.


Asya ve Afrika Filleri Fiziksel Özellikleri Yönünden Farklıdırlar

  • Afrika fillerinin baş yükseklikleri 4 metrenin üzerinde olabilir. Asya filinin yetişkin erkekleri arasında bu yükseklik 3,5 metreyi geçemez.
  • Boy farkı elbette kiloya da yansımaktadır. Afrika fillerinde ağırlık 9 tona ulaşabilirken Asyalı kuzenlerinde ise maksimum ağırlık 6 ton kadardır.
  • Afrika filinin kafatası yapısı geniş, yuvarlak ve dolgun bir yapıya sahipken Asya fillerinin kafatasında kemiklerin ortaya çıktığı kubbe şeklinde bir görünüm vardır.
  • Afrika fili ile Asya filinin ayırt edici en belirgin özelliklerinden biri de kulaklarındaki büyüklük farkıdır. Afrika fillerinin serinlemek amaçlı kullandıkları çok büyük kulakları vardır. Asya filinin kulakları ise nispeten daha küçüktür.
  • Afrika fillerinde dişi ya da erkek fark etmeksizin dişler uzar. Asya fillerinde nadir olarak erkek fillerde uzamış diş yapısı görülür.
  • Afrika fillerinin ortalama yaşam süreleri 60-70 yıl kadarken, Asya fillerinde bu süre 45-50 yıl kadardır.
  • Asya ve Afrika orman fillerinin ön ayaklarında beş tırnak, arka ayaklarında ise dört tırnak bulunur. Afrika savan fillerinde ise ön ayakta dört adet, arka ayaklarda üç tırnak vardır.
  • Her iki fil türü için sosyal yapıda bir farklılık yoktur. Sürüler anne ve teyze ve yavrulardan oluşur. Yavrular çok sıkı bir şekilde korunurlar. Erkek filler göçebe olarak dolaşırlar ve sürüye kabul edilmezler. Fil sürülerinde anaerkil yapı mevcuttur.
  • Afrika fillerinde gebelik süresi 22 ay, Asya fillerinde ise 18-22 ay arasındadır.
Etiketler

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section