Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Bukalemun nedir, özellikleri nelerdir?

Girdikleri ortama ya da duygu durumlarına göre renk değiştirme ustalıklarının benzersiz olmasıyla tanıdığımız bukalemunların tüm özelliklerini detaylarıyla bu yazımızda okuyabileceksiniz.

Bukalemunların Fiziksel Özellikleri

Bukalemunlar biyolojik sınıflandırmada sürüngenler kategorisinde yer alırlar. Kertenkele grubunun üyesi Chamaeleonidae familyasına dahildirler. Ağaçta yaşayan bukalemunlar ayak, göz, dil ve derisinde sahip olduğu üstün renk değiştirebilme özellikleriyle tanınırlar. Ayaklarında dalları sıkıca kavramak üzere büyük parmaklara sahiptir. Yaklaşık olarak gövdesi kadar uzun olan bir kuyruğa sahiptir. Bukalemunlar kendi boyundan daha uzun bir dile sahiptir. Dili yapışkan ve avları yakalamak için çok hızlıdır. Bukalemunun dilinin fırlama hızı jet uçağından 5 kat daha fazladır. 

Yandan basık olan vücut yapısı ve başlarının üzerinde miğfer benzeri bir çıkıntıya sahiptir. Bukalemunların gözleri birbirinden bağımsız olarak hareket edebilir ve hayvana 360 derece bir görüş imkanı sunar. Gözleri ayrıca bir kameradaki lens özelliğine sahiptir. Uzak bölgeleri yakınlaştırarak dürbün işlevi görür. Boy uzunlukları türlere göre 8-60 cm arasında değişebilse de ortalama uzunlukları 30 cm civarındadır.


Bukalemunlar Nasıl Renk Değiştirir?

Bukalemun derisi çok fazla renk pigmenti barındıran bir yapıdadır. Derilerinin hemen alt tabakasında guanine kristalli hücreler bulunur. Hayvanın kamuflaj ihtiyacına göre bu kristal hücreleri arasındaki boşluklar değişerek ışığın gerekli yansıma açısı ve renklenmesi sağlanır. Bukalemunların renk değiştirirken kullandıkları renk sayıları sınırlı olsa da bunların sayısız kombinasyonu, ortamda iyi bir kamuflaj desenine sahip olmalarını sağlar.

Bukalemunların Yaşama ve Beslenme Özellikleri

Bukalemunların en sevdiği yaşam bölgeleri tropikal iklimin olduğu orman alanlarıdır. Dünyadaki bukalemun türlerinin çoğu Madagaskar Adası'nda yaşar. Ülkemizde Ege ve Akdeniz kıyı şeridine yakın ormanlık alanlarda nadir olarak bukalemuna rastlanmıştır. Günümüzde evlerde de beslenmeye başlayan bukalemunların diyetinin tamamını canlı böcekler oluşturur. Evinde bukalemun beslemeyi düşünenler bu konuya önem vermeliler çünkü bukalemunlar sadece canlı böcek yerler. Sinek, çekirge ve hamam böceği tedarik edemeyecekseniz beslememenizi tavsiye ederiz.

Bukalemunlar Nasıl Çoğalır?

Bukalemunlarda Jackson bukalemunu adı verilen özel bir bukalemun doğurarak çoğalırken diğer bukalemun türleri yumurta ile çoğalırlar. Jackson bukalemununda 5-6 aylık gebeliğin ardından 8-30 arasında yavru doğumla dünyaya gelir. Diğer türlerde ise dişinin toprak içine bıraktığı yumurtalardan 6-9 ay sonra 20 kadar yavru bukalemun çıkıyor. Bukalemunlar doğal ortamlarında 5-8 yıl arası yaşam sürerler. Ev ortamında beslenen bukalemunlar ise en fazla 3 yıl yaşam sürmektedir. Türkiye'de her tür sürüngen satışı yasak olduğu için bukalemun satışı da yasaktır.

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section