Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Az uyumak sağlıksız karın yağını artırıyor


Yapılan yeni araştırmaya göre, yeterli uyku uyuyamama uyku öncesi gıda tüketimi ile birleştiğinde oluşan kalori tüketimi sonuç olarak vücutta yağ birikimini, özellikle de göbek çevresindeki sağlıksız yağları artırıyor. Mayo Clinic'te kardiyovasküler tıp araştırmacısı olan Naima Covassin, Ph.D. tarafından yürütülen randomize kontrollü çapraz çalışmadan elde edilen bulgular, yeterli uyku eksikliğinin toplam karın yağ alanında %9'luk bir artışa ve karın iç organlarında %11'lik bir artışa yol açtığını gösteriyor. Karın boşluğunuzun içinde bulunan ve iç organlarınızın etrafını saran bu yağ birikimi, kalp ve metabolik rahatsızlıklarlala güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Bulgular  Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi'nde yayınlandı ve çalışma Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü tarafından finanse edildi.

Yeterli uyumamak seçilen bir davranış biçimidir

Uyku eksikliği genellikle istemli yapılan bir davranış biçimidir ve giderek daha yaygın hale gelmiştir. Yetişkinlerin üçte birinden fazlası, kısmen vardiyalı çalışma ve uyku öncesi kullanılan akıllı cihazlar ve sosyal ağlar nedeniyle veya psikolojik bazı nedenlerden dolayı günlük ihtiyaçları olan yeterli uykuyu almıyor. Virend Somers, "Bulgularımız, genç, sağlıklı ve nispeten zayıf deneklerde bile kısa uykunun kalori alımında artış, kiloda çok küçük bir artış ve karın içindeki yağ birikiminde önemli bir artış ile ilişkili olduğunu gösteriyor" diyor. "Normalde, yağ tercihen deri altı veya deri altında biriktirilir. Bununla birlikte, yetersiz uyku, yağı daha tehlikeli viseral bölmeye yönlendiriyor gibi görünüyor. Daha da önemlisi, toparlanma uykusu sırasında kalori alımında ve kiloda bir azalma olmasına rağmen, viseral yağ (Karın boşluğunun içinde bulunan ve iç organlarının etrafını saran yağ birikimi) artmaya devam etti.

"Bu, yetersiz uykunun visseral yağ birikimi için önceden tanınmayan bir tetikleyici olduğunu ve en azından kısa vadede yakalama uykusunun viseral yağ birikimini tersine çevirmediğini gösteriyor. Uzun vadede, bu bulgular obezite, kardiyovasküler ve metabolik hastalıkların salgınlarına katkıda bulunan yetersiz uykuyu ima ediyor” diyor Dr. Somers. Çalışma grubu, aynı yaştaki insanların içerisinde bulunduğu bir grup obez olmayan 12 sağlıklı kişiden oluşuyordu ve her biri yatarak tedavi ortamında 21 günlük iki seans geçirdi. Katılımcılar, üç aylık bir arınma döneminden sonra, bir seansta kontrol (normal uyku) grubuna veya kısıtlı uyku grubuna, bir sonraki seansta ise tam tersi rastgele atanmıştır.

Çalışma boyunca her gruba serbest yiyecek seçimi verildi. Araştırmacılar, enerji alımını, enerji harcamasını, vücut ağırlığını, vücut kompozisyonunu, viseral veya karın içi yağ dahil olmak üzere yağ dağılımını ve dolaşımdaki iştah biyobelirteçlerini izledi ve ölçtü. İlk dört gün uyum dönemidir. Bu süre boyunca, tüm katılımcıların dokuz saat yatakta uyumalarına izin verildi. Sonraki iki hafta boyunca, uykusu kısıtlı grup 4 saat uyudu, kontrol grubu ise 9 saat uyudu. Daha sonra, her iki grup da üç gün üç gece yatakta dokuz saat geçirdi.

Az uyku çok kalori alımına neden oluyor!

Katılımcılar uyku kısıtlaması sırasında günde 300'den fazla ekstra kalori ve alışma evresine göre yaklaşık %13 daha fazla protein ve %17 daha fazla yağ tükettiler. Tüketimdeki bu artış, uyku yoksunluğunun erken evrelerinde en yüksek seviyedeydi ve daha sonra iyileşme döneminde temel seviyelere düştü. Enerji tüketimi temelde aynı kaldı. Dr. Covassin, “Yalnızca kilo ölçümü, yetersiz uykunun sağlık sonuçları açısından yanlış bir şekilde güven verici olabilir. Ayrıca, birkaç yıl içinde viseral yağda ilerleyici ve kümülatif artışlar açısından tekrarlayan yetersiz uyku dönemlerinin potansiyel etkileri de endişe vericidir.

Dr. Somers, artan egzersiz ve sağlıklı yiyecek seçenekleri gibi davranışsal müdahalelerin, vardiyalı çalışanlar gibi uyku bozukluğunu kolayca önleyemeyen kişiler için göz önünde bulundurulması gerektiğini söylüyor. Sağlıklı genç insanlarda bu bulguların halihazırda obez olanlar, metabolik sendromu veya diyabeti olanlar gibi daha yüksek risk altındaki kişilerle nasıl ilişkili olduğunu belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kaynak   

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section