Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Antalya'nın Gözde Turizm İlçesi Serik

Serik Şehir Merkezi

Ülkemizin turizm başkenti olan Antalya'nın en gözde turistik ilçelerinden biri olan Serik'in detaylı tanıtımı ile sizlerle beraberiz. Antalya Havalimanına sadece 25 km uzaklıkta olan Serik, Türkiye'de hem yaz hem de kış aylarında sıcak tatil imkanı sunabilen ender yerlerden biridir. Deniz, kum, güneş ve tarih birlikteliğini iliklerinize kadar hissedebileceğiniz Serik, yılın yaklaşık 300 gününü güneşli olarak geçiren Akdeniz iklimine sahip bir ilçedir. Yılın her günü çok farklı tatil ihtiyaçlarına karşılık verebilen Serik hakkında detaylara başlıyoruz...

Serik'te bulunan tarihi eserler

Aspendos Antik Tiyatro


Sillyon Antik Kenti

Aspendos ve Sillyon, MS 2.YY'daki parlak dönemlerin simgeleri olarak kabul edilen antik kentlerdir. Aspendos, tüm Akdeniz'deki antik tiyatrolar arasında en iyi korunmuş Roma Dönemi tiyatrolarından birine ev sahipliği yapan antik kenttir. Olağanüstü akustik özellikleriyle her yıl ulusal ve uluslararası sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapan Aspendos tiyatrosu ziyaretçi akınına uğrar.

Sillyon, Aspendos ve Perge arasına yüksekçe bir tepe üzerine kurulmuş olan bir antik kenttir. Helenistik dönemin özelliklerini taşıyan şehir kalıntılarını merak eden ziyaretçileri biraz yorucu bir tırmanış bekliyor olsa da görülecek güzellikler çekilecek olan yorgunluğa fazlasıyla değecektir. kurulmuş olan Antik çağlardan kalmış mühendislik harikası su kemerleri de görülmeye değer tarihi yapılardan biridir. 

Serik'in doğal güzellikleri

Zeytintaşı Mağarası

Yeşillikler içindeki bu doğal oluşum yazın sıcak günlerinden bir süreliğine kurtulmak, kışın soğuk günlerde ılıman bir hava solumak isteyenler için idealdir. Zeytintaşı Mağarası binlerce yıl öncesinin gizemlerini barındıran ve ilginç oluşum şekilleriyle dikkat çeken önemli bir doğal güzelliktir. Ender güzellikteki makarna sarkıtları, dikitleri, duvarları ve damlataşları ile turistlerin ve mağara araştırmacılarının yoğun ilgisini çeker.

Uçansu Şelalesi

Toros Dağları'ndan gelen soğuk suların yaklaşık 50 metre yükseklikten adeta süzülür gibi akmasından dolayı bu adı alan şelale Serik'e bağlı Akçapınar köyü sınırlarındadır. Serik ilçe merkezine 54 km uzaklıktaki bu şelaleye ulaştığınızda çekilen yolun önemsiz olduğunu güzel manzarayı görünce hemen anlarsınız. Yazın sıcağında buz gibi sulara atlayarak serinleyebilirsiniz.

Köprüçay ve Rafting

Toroslardan doğan ve muhteşem kanyonlardan geçerek denize dökülen Köprüçay, ilçenin akarsu turizminin can damarıdır. Türkiye'de en çok tercih edilen rafting parkurlarından biri olan Köprüçay üzerinde kano ile denize kadar süren uzun bir yolculuk yaparak keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Köprüçay Nehri üzerinde Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış olan Belkıs Köprüsü görülmeden geçilmemesi gereken bir Selçuklu eseridir.


Önünü denize dönmüş, sırtını Toroslara dayamış olan Serik, bu özelliğiyle doğa yürüyüşü meraklılarına sonsuz güzellikler sunmaya hazırdır. İlçede 4X4 arazi araçları ve ATV kullanılarak düzenlenen safari turları ile asfalt yollardan uzaklaşıp dereler içinden geçme ve doğayı keşfetme imkanı vardır.


22 km uzunluğundaki sahil şeridi ve bünyesinde bulunan ırmaklarla ziyaretçiler için hem deniz hem de ırmak balıkçılığı sunan Serik, profesyonel rehberler eşliğinde düzenlenen balık avı turlarıyla da dikkat çeker. 

Serik'te tarih, kültür, spor ve deniz bir arada

Uluslararası oryantiring yarışmalarının düzenlendiği bir parkura da ev sahipliği yapan Serik'te uygun iklim koşulları nedeniyle yıl boyu uluslararası düzeyde golf oyuncuları ağırlanır. Turnuvalar düzenleyen golf kulüpleri ile ülkemizin bu alandaki parlayan yıldızı Serik'tir.


Özellikle ilçenin turizm bölgesi olan Belek bu konuda çok iddialıdır. 2013 yılı Avrupa Golf Turnuvası final karşılaşması Belek'te gerçekleşmiştir. Beş yıldızlı ultra lüks otellerden, sezonluk kiralık havuzlu villalardan, ufak pansiyonlara kadar geniş bir konaklama seçeneği sunan Serik, yılın her günü misafirlerini ağırlamaya hazırdır.

Tags

Yorum Gönder

2Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.
  1. hocam aya gidildi mi

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Uluslararası Uzay İstasyonu ötesine henüz insan gidemedi

      Sil

Yorumunuzu buradan gönderebilirsiniz

Top Post Ad

Ads Section