Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Kalp krizi geleceğini aylar öncesinden bildiriyor

Kalp krizi geçireceğimizi önceden anlamak mümkün mü? Araştırmalar gösteriyor ki kişinin yakın zamanda kalp krizi geçirebileceğine yönelik sinyaller aylar öncesinden ortaya çıkmaya başlıyor. Eğer kendinizde bu belirtileri gördüyseniz erken dönemde uzman bir doktora görünerek kendi hayatınızı kurtarabilirsiniz. Bu yazımızda kalp krizi geçirebileceğinizi anlamanın yollarını anlattık.


Kalp krizinin dünyada oldukça yaygın olması ve ölüm oranlarının yüksek olması bu rahatsızlığa karşı çok ciddi yaklaşımı zorunlu kılıyor. Haftalar hatta aylar öncesinden ortaya çıkan bazı belirtiler kalp krizi geçirme ihtimalinizin yüksek olduğunun haberini veriyor olabilir. Bu belirtiler nelerdir? Hangi durumlarda kalp krizinden şüphelenmeli ve en kısa sürede bir uzman doktora görünmeliyiz? İşte bu belirtiler...

Göğüs ağrısı


Çoğu insan kalp krizinin aniden geliştiğini zanneder. Oysa göğüste oluşan sıkışma ve ağrı öncül depremler gibi daha büyük bir depremi tetikleyebilir. Kalp krizi öncesi en çok ciddiye alınması gereken belirti bu sıkışma ve ağrıdır. Göğüsün kalp bölgesinde meydana gelecek ağrı durumunda zaman geçirilmeden uzman bir hekime görünmek hayati önem taşır.

Soğuk terleme


Aniden ter basması aylar öncesinden kalp krizinin habercisi olabilir. Soğuk terleme vücut hararetinden dolayı oluşmaz. Vücutta oluşan tehlikeli durumlara karşı vücudun savaşma stratejisidir. Ağrı ve nefes darlığı nedeniyle oluşan ani terleme kalp krizi riskinizin yüksek olduğunun göstergesi olabilir.

Aşırı yorgunluk hissi


Eğer gün içinde hafif aktivitelerinizde bile aniden yoruluyorsanız, işlerinizi yapabilecek nefesi ve enerjiyi çabuk kaybediyorsanız zaman kaybetmeden bir uzman doktorla görüşmeniz gerekir. Bu, erken teşhis ile sizin olası risklerinizi azaltmanızı sağlayabilir.

Solunum sıkıntısı


Solunum sıkıntısı çekmek damarlara yeterince oksijen gitmediğinin ve damarlarda tıkanmanın belirtisi olabilir. Kalp krizini oluşturan en büyük etkenin damar tıkanıklığı olduğu düşünülürse bu sorunun, kalp krizinin öncüsü olabileceği düşünülerek hızlıca tıbbi destek alınmalıdır.

Baş dönmesi


Baş dönmesinin nedenleri arasında pek çok tıbbi problem olabilir. Ancak ailede kalp krizi öyküsü varsa ve yukarıda sayılan problemlerden bir ya da bir kaçı sizde görülüyorsa kalp krizi geçirme olasılığınız hakkında düşünme vakti gelmiş demektir. Kalp krizinin en ölümcül sağlık problemlerinden biri olduğu unutulmamalı ve erken teşhisin önemini kavramalıyız.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section