Comments

bilgigetir.blogspot.com içinde arama yapın...

Flamingonun Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda uzun bacakları, göz alıcı renkleri ve tek ayak üzerindeki mağrur duruşları ile tanıdığımız, kuşlar dünyasının asil üyesi flamingoların özellikleri, üremeleri, renkleri ve beslenmeleri hakkında detaylı  bilgileri derledik. Yazımızda eşsiz güzellikteki flamingo resimleri eşliğinde bu detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz...


Flamingoların Genel Özellikleri

Su içinde av bulmalarını kolaylaştıran kıvrık gaga yapısı, çok fazla renk tonuna sahip parlak tüyleri, uzun ve ince bacaklarının kazandırdığı asil görünümü, uzun ve eğri boynuyla kuşlar aleminin en zarif görünümlü üyelerinden biridir. Tükettikleri besinlere göre çeşitli renklere sahip olan flamingolar gül renklerinin tonlarından beyaza kadar olan bir renk çeşitliliğine sahiptir. Hayvanat bahçelerinde beslenen flamingolar genel olarak beyaz renktedir.


Flamingolar sığ sularda gagalarını bir karıştırıcı gibi kullanarak çamur içinde gizlenmiş karides, artemia ve yengeç gibi su canlılarını avlarlar. Bu besinlerin yapısında bulunan karotin molekülü flamingolara rengini kazandırır. Bu madde aynı zamanda havuca da rengini veren maddedir.


Flamingolar dünya üzerinde geniş bir coğrafyada yaşamaktadırlar.  Afrika, Güneybatı ve Orta Asya, Güney Avrupa, Güney ve Orta Amerika anavatanları olsa da üreme amaçlı olarak İspanya, Almanya, Fransa ve Hollanda'yı tercih ederler. Flamingoların en bilinen türü ise gül rengine sahip olan ve boy uzunluğu 130 cm'yi aşan "Rosa flamingo" dur.


Büyük sürüler halinde yaşamayı tercih eden flamingoların bulundukları sular lagün özelliği gösteren tuzlu, sodalı ve sığ sulardır. Yazın çok sıcak zamanlarında çok sayıda bireyin bir arada olmalarına rağmen sıcaklıktan fazlaca etkilenmezler. Ülkemizdeki Tuz Gölü ve Denizli'de bulunan Acıgöl flamingolar için önemli üreme ve beslenme alanları olarak ün salmıştır. Yaşama ortamlarının büyüklüğüne ve av bolluğuna göre 1 milyonu aşan sayıda sürüler oluşturabilirler. Sığ sularda avlarını saklandıkları yerden kıvrık gagaları sayesinde kolayca çıkarabilirler.

Flamingolar Nasıl Ürer?


Flamingoların kuluçkaya yatabilmesi için bölgelerinin güvenlikli ve ıssız olması oldukça önemlidir. Genellikle yılda bir kez yumurtlama gerçekleşir. 1 aylık kuluçka görevini anne ve baba flamingo ortaklaşa olarak yerine getirirler. Yumurtadan çıkan flamingo yavrusu orta büyüklükte bir ördek kadardır. Yavrular gri renk tonlarındadır. 60 gün kadar anne ve babasının beslemesine muhtaç olan yavrular 3 aylık olduklarında yuvadan ayrılarak kendi avlarını bulmaya başlarlar. Kendi grupları arasında yaşamaya devam ettikleri gibi başka grupların içine katıldıkları da görülür.

Yorum Gönder

0Yorumlar
* Lütfen konu dışı yorum yazmayınız. Yorumlar editör onayından sonra yayınlanacaktır.

Top Post Ad

Ads Section